Az ülésen a Kárpát-medencei magyar képviselőkből álló testület állásfoglalást fogadott el, amelynek értelmében megállapodtak abban, hogy a magyar szervezetek együttműködésének szorosabbra fűzése az érdekképviselet erősödését eredményezheti a jövőben, ezáltal lehetővé tenné a hatékonyabb jogérvényesítést a kedvezőtlen helyzetben lévő, komoly kihívásokkal küzdő nemzetrészek számára is.
A KMKF létrejöttekor a nemzetrészek közötti kormányzati szintű egyeztetés intézményes válságban volt, amely szükségessé tette annak más eszközökkel, így a parlamenti kapcsolattartás révén történő kiváltását. Mivel azóta a Magyar Kormányban a megfelelő fontossági szintre emelkedett a nemzetpolitika, sokan azt vélték tudni, hogy megszűnik eme fórumnak a létjogosultsága, ám kiderült, hogy ennek éppen az ellenkezője igaz, tehát még fontosabb, mint valaha. A fórum soros ülésén vett részt Szatmár megye mindhárom magyar választott bukaresti parlamentere.
Az állásfoglalás kiemelt figyelmet fordított az Erdélyben tapasztalható kisebbségi jogtiprásokra, továbbá elítélte és mélységesen aggasztónak tartotta a Romániában létező magyarellenességet, amely változó intenzitással, de folyamatosan jelen van, és határozottan tiltakozott a romániai magyarság jogait követelő békés tüntetők és a választott vezetői ellen irányuló hatósági túlkapások ellen.
Elfogadhatatlannak tartja ezen módszerek kiterjesztését a romániai magyar egyházi, civil-, oktatási és kulturális életre. Aggodalommal veszik tudomásul, hogy Romániában a korrupcióellenes harc leple alatt sorozatos és alaptalan vádemelések történnek a magyar közösség tagjai ellen – olvasható a zárónyilatkozatban. A KMKF felkéri a magyar Országgyűlést és a magyar kormányt, hogy hívja fel a nemzetközi szervezetek – különösen az Európa Tanács, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet –, továbbá az Európai Parlament és az Európai Bizottság, valamint az Amerikai Egyesült Államok kormányának figyelmét a romániai magyar kisebbséget diszkrimináló hatósági fellépésekre és felkéri e szervezeteket, hogy a rendelkezésükre álló eszközökkel tegyenek meg mindent a jogbiztonság, az anyanyelvhasználat, a tulajdonhoz és szabad vallásgyakorláshoz való jog szavatolásáért.
Szatmár megyét komolyan érinti a határátkelők számának növelése is. A KMKF üdvözöli a magyar kormány szándékát, hogy a határokon átívelő nemzetegyesítés folyamatát a határok átjárhatóságának javításával, benne a határátkelők számának jelentős növelésével és a jelenlegiek további bővítésével kívánja elősegíteni. Mint ismeretes Szatmár megyében Károlypusztán, Szárazbereken és Nagypeleskén nyíltak új határátkelők, amelyek forgalmát jelenleg megfigyelik, s ha indokoltnak tartják a forgalom nagyságának függvényében, javasolni fogják azok állandóvá tételét.