Július végén a japán rendőrség bukkant rá a Tokió legöregebb lakosának hitt 111 éves Kato Szogen holttestére, akiről a vizsgálat kiderítette, hogy már 32 évvel ezelőtt elhunyt lakásában, de azóta senki nem nyitotta rá az ajtót. A rendőrség letartóztatta az unokáját, akit azzal vádolnak, hogy a nevében továbbra is felvette a nyugdíját.
A minisztérium szakértője ugyanakkor kijelentette, hogy ez az eset és az azóta feltárt hasonló ügyek nem lesznek lényeges hatással a szociális kiadásokra, mivel az ezzel kapcsolatos nyilvántartás nem a családi adatokon alapul, hanem teljesen más rendszerben történik.
Az egészségügyi minisztérium százévesnél idősebbekről szóló éves jelentése a tavalyi összesítésben 40 399 olyan százéves, illetve ennél idősebb emberről tett említést, akinek a címe is ismert volt. A tárca egyik tisztviselője pénteken hangsúlyozta: a "hiányzókról" szóló kormányjelentés nem változtat azon, hogy Japán népessége gyorsan öregedik, mivel az életkilátásokkal foglalkozó számítások szintén nem a családi nyilvántartási adatokon alapulnak.
A 65 évesnél idősebbek száma tavaly rekordmagasságot ért el: a lakosság 22,7 százalékát tette ki, amíg a 14 éves, illetve ennél fiatalabbak száma 13,3 százalékra esett vissza. A több mint 40 milliós lakosságú 27 ország összehasonlításában ez volt a legrosszabb arány. A japán nők várható élettartama 86 esztendő - a világon a leghosszabb -, a férfiaké pedig 80 év.
Japán - az európainál jóval nagyobb az élettartam