Ilyés ezúttal is kihangsúlyozta, az Egészségügyi Minisztérium még mindig nem határozta meg, milyen keretek között, és milyen értékű anyagi hozzájárulással valósítja meg a mostanság túlzottan erőltetett decentralizációs folyamatot.
„Még a minisztérium sem tudta úgy megszervezni az egészségügyi szolgáltatásokat, hogy azok minőségi színvonalon működhessenek, folyamatosan problémák vannak a betegellátás körül. Most pedig azt várják el a helyi Önkormányzatoktól, hogy úgy teremtsék meg az egészségügyi szolgáltatásokat, ahogyan az az elmúlt húsz év alatt még nekik sem sikerült"-fejtette ki elégedetlenségét a polgármester.
-Ha nem kapunk elegendő pénzbeli támogatást, elképzelni sem tudom mi történhet a helyi egészségüggyel, hiszen a városnak semmilyen anyagi kerete sincsen, amit felhasználhatna erre a célra. A lakosságot nem kötelezhetjük arra, hogy több adót fizessenek, így máshonnan kell elvonnunk összegeket, egy lehetséges megoldás van: ha fejlesztésekre nem tartalékolunk - szögezte le a polgármester a nem megfelelően kezelt decentralizálás lehetséges hátrányait.
A decentralizáció első lépéseként Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatala felvállalta 51 egészségügyi alkalmazott bérezését