Emil Boc román kormányfő többször kifejtette, hogy kormánya "óvatos" költségvetést dolgozott ki, amely nagy hangsúlyt fektet a közberuházásokra. A kormány ugyanis reméli, hogy ezek képezik majd a jövő évre remélt 2,1 százalékos gazdasági növekedés fő hajtóerejét.
A kabinet eredetileg 3 százalékos államháztartási hiánnyal számolt, de az euróövezet államadósság-válságának mélyülése nyomán 1,9 százalékra korlátozta a tervezett deficitet.
A kormány azt ígérte a lakosságnak, hogy a nyugdíjak kiigazítására és a közalkalmazotti bérek emelésére 2012 második felétől már lehetőség nyílhat, de csak akkor, ha az általános gazdasági helyzet lehetővé teszi.
A román kormány 2010-ben 25 százalékkal csökkenttette a közalkalmazotti béreket, és ebből egyelőre csak 15 százalékot adott vissza.
Románia a 2009-es készenléti hitelszerződés után 2011 tavaszán újabb kétéves hitelmegállapodást kötött a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), de a második szerződés - amelynek értéke mintegy 5 milliárd euró - már elővigyázatossági jellegű.
Az IMF-fel szemben vállalt kötelezettségeknek megfelelően, várhatóan a jövő évben is folytatódnak a leépítések a közszférában. Mintegy százezer ember elbocsátása várható.