Románia és Bulgária schengeni övezethez történő csatlakozását támogató határozatot fogadott el az Európai Parlament csütörtökön brüsszeli plenáris ülésén.
Miközben az unióhoz 2007-ben csatlakozott Románia és Bulgária az Európai Bizottság és az EU-tagállamok többségének értékelése szerint is eleget tesz a schengeni tagság kritériumainak, Hollandia és Finnország ellenállása miatt eddig nem született döntés a két ország befogadásáról a belső határellenőrzéstől mentes övezetbe.
A nagy többséggel elfogadott határozat szerint az uniós tagállamoknak félre kell tenniük a nemzeti populizmust, és kizárólag az előre megállapított csatlakozási kritérium alapján kell ítélkezniük. A képviselők felszólították az EU-tagországok állam- és kormányfőinek tanácsát, hogy tegye meg a szükséges lépéseket Bukarest és Szófia csatlakozásának érdekében. Az EP már júniusban is megszavazott egy állásfoglalást, amelyben támogatta a schengeni övezet bővítését.
A román külügyminisztérium üdvözölte csütörtökön az Európai Parlament (EP) aznap elfogadott határozatát, amely támogatja Románia és Bulgária schengeni csatlakozását. Közleményük szerint az EP-ben leadott támogató szavazatok azt a határozott politikai üzenetet továbbítják, hogy Románia hamarosan csatlakozhat a schengeni övezethez. A román külügyi tárca üdvözölte azt is, hogy az EP frakciói és az európai parlamenti képviselők a parlamenti vitában általában "építő jellegű és elvszerű" álláspontot képviseltek, és elismerték Románia felkészültségét a schengeni tagságra.
"Remélem, hogy az EP-től érkezett kedvező üzenetek újabb érveket szolgáltatnak arra, hogy valamennyi tagállam támogassa Románia és Bulgária schengeni csatlakozását - mondta Teodor Baconschi román külügyminiszter.
Az EU két, sorrendben utoljára felvett tagállamának már tavasszal az övezet tagjává kellett volna válnia, de akkor Franciaország és Németország kifogásokat emelt arra hivatkozva, hogy a két országban igen elterjedt a korrupció.
Az EU belügyminisztereinek szeptemberi ülésén nem született döntés, mivel Hollandia és Finnország ellenezte a két ország integrációját. Döntés várhatóan az EU állam- és kormányfőinek október végi találkozóján születik.