Megfigyelők szerint az új alkotmány sok szempontból hasonlít az 1971-es alaptörvényre, amelynek a helyébe lép. Ugyanúgy kimondja, hogy "a saría (az iszlám jogrend) elvei a törvényhozás fő forrásai". Marad az elnöki rendszer, a kétkamarás törvényhozás, a független bíróságok. A 234 cikkből álló szöveg tartalmazza a fékek és ellensúlyok rendszerét, és legfeljebb két egymást követő mandátumot engedélyez az államfőnek.
A kormányzó Muzulmán Testvériség világi ellenzéke, a liberálisok, baloldaliak és jogvédők szerint az alkotmány fenyegetést jelent az egyéni szabadságjogokra nézve, csak korlátozott védelmet nyújt az állami túlhatalommal szemben. A szöveget egy színtiszta iszlamista alkotmányozó testület fogadta el, miután a bizottság keresztény tagjai és liberális közéleti személyiségek tiltakozásul bojkottálták a munkát.
Az új egyiptomi alkotmányról szóló népszavazást két részletben, december 15-én és 22-én tartják. Ha a többség nemmel szavazna, új alkotmányozó gyűlést kellene összehívni, amelynek új alaptörvényt kellene kidolgoznia. Az idő azonban szorít: amíg nem fogadják el az új alkotmányt, addig nem lehet megtartani a parlamenti választásokat Egyiptomban.