Amikor kialakítjuk a mindennapi étrendünket, mindenkép figyelembe kell venni az életkort és az életvitelt, hogy a bevitt tápanyagok fedezik-e az energia- és tápanyagszükségletet.
A következő szabályokat vegyük figyelembe: naponta ötször étkezünk, délelőtt és délután könnyű ételeket fogyasszunk, és a főétkezések során javasolt valamilyen zöldsaláta, lehetőleg minden étkezésnél együnk valamilyen gyümölcsöt vagy zöldséget, és igyekezzünk nyugodt körülmények között táplálkozni.
Ami a napi folyadék adagot illeti, minden egyes főétkezés során fél liter és a nap hátralévő részében még legalább másfél liter folyadék szükséges, lehetőség szerint csökkentsük a cukrozott italok és a kávé fogyasztását is.
A megfelelő energiaegyensúly megteremtéséhez, megfelelően kell magunkhoz venni fehérjét, szénhidrátot és zsírokat. Fehérjéket nyerhetünk tojásból, tejből, és húsfélékből. Magas szénhidrát tartalmú ételek, közé tartozik a kukorica, a barnarizs, a burgonya, a méz, és a búzapehely. A szénhidrátok ugyan elvileg nélkülözhetők a táplálkozásból, gyakorlatban viszont hiányuk a só-víz háztartás egyensúlyának felborulásához vezet. A zsírok állati és növényi szövetekben egyaránt megtalálhatók és a napi bevitel akkor megfelelő, ha nem haladja meg a 30%-ot. Kiegészítő tápanyagoknak nevezzük a vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket, melyeknek fontos szerepük van a vérképzésben a csontok felépítésében és az anyagcsere folyamatokban is, feladatuk a szervezet életműködéseinek összehangolása.
Végezetül pedig itt van néhány szabály a helyes táplálkozáshoz:
- Együnk zsírban szegény ételeket
- Igyekezzünk minél változatosabban étkezni
- Rendszeresen fogyasszunk friss gyümölcsöt, zöldséget
- Naponta ötször étkezzünk
- Naponta fogyasszunk legalább fél liter tejterméket
- Kevés sóval készítsük ételeinket
- Hetente legfeljebb kétszer fogyasszunk édességet