Természetes E-vitaminforrások: tej, vaj, tojássárgája, általában az olajos magvak (dió, mogyoró, mandula), tehát a növényi olajok, búzadara, búzacsíra, félbarna liszt, kicsírázott zab, spenót, brokkoli, kelbimbó, lencse, bab, borsó. Annak ellenére, hogy az E-vitamin hozzájárul a K-vitamin felszívódásához, jótékony hatását leginkább a C-vitaminnal közösen fejti ki.
A phillokinont vagyis a K-vitamint szervezetünk a vastagbélben maga is előállítja, legfontosabb szerepe a véralvadásában van. Erősíti a csontokat, ezáltal a csontritkulás (oszteoporózis) megelőzésében is közrejátszik. Amennyiben a szervezetben K-vitaminhiány lép fel, vastagbélgyulladásra valamint vérzékenységre való hajlamot okoz. Nőknél a menstruáció időszakban különösen fontos a megfelelő mennyiségű K-vitaminbevitel, mivel enyhíti a fájdalmakat és az erős vérzést is gátolja. A K-vitamin egyik alapvető forrása a bélflóra. Ebből adódóan antibiotikumos kezelés esetén gondoskodnunk kell megfelelő joghurtfogyasztásról is, mivel ez megújítja a bélflórát és meggátolja a szervezetben a K-vitamin elvesztését.
Természetes K-vitaminforrások: petrezselyem, saláta, spenót, zöldborsó, csalán, kelkáposzta, káposzta, brokkoli. Állati eredetű élelmiszerek közül, nagyobb mennyiségben a májban található. A kiegyensúlyozott étrend érdekében fogyasszunk naponta megfelelő mennyiségű E- és K-vitaminban gazdag zöldségeket, gyümölcsöket.
A tokoferolt, közismertebb nevén E-vitamint az egyik legfontosabb antioxidánsként tartják számon
|