Vasile Blaga demokrata párti miniszter ezt követően egy televíziós műsorban tudni vélte: Emil Boc miniszterelnök a legutóbbi kormányülésen azt mondta az átalányadót bíráló miniszternek, hogy ha nem érzi magát jól a kormányban, akkor távozzon onnan. A demokrata párt több vezető politikusa is figyelmeztette a PSD-t: vagy megbarátkozik a gondolattal, hogy a demokratákkal együtt alkotja a jelenleg csaknem hetvenszázalékos parlamenti támogatottságot élvező koalíciót, vagy távozhat a kormányból.
A két kormányzó erő hétfőn a nagykoalíció vezető tanácsában tárgyalt a felmerült nézeteltérésekről. A jelek szerint a feleknek máris sikerült fátylat borítaniuk a konfliktusra, hiszen Theodor Stolojan, a PD-L első alelnöke a találkozót követően kijelentette: egyhangúlag megállapodtak abban, hogy a kormány minisztereinek szolidaritást kell mutatniuk egymás iránt, akinek pedig nem tetszik a kormány valamely döntése, lemondhat miniszteri posztjáról. Stolojan szerint a felek úgy határoztak, hogy folytatják a tavaly elkezdett közös kormányzást.
Bukaresti politikai elemzők úgy látják: a két legnagyobb román párt politikai érdekei azt követelik, hogy együtt kormányozzanak legalább az év végi államelnök-választásig. Ez utóbbinak az eredménye alaposan átrendezheti majd a pártok közötti erőviszonyokat, hiszen az az alakulat erősödik meg, amelynek jelöltjét az ország első emberévé választják.
Úgy tűnik, a román politikai erők a június 7-i európai parlament választást is a későbbi államfőválasztás "előszobájának", a valós erőviszonyok tesztjének tekintik. Megfigyelők szerint a szociáldemokraták ezért támadják koalíciós partnerüket, hiszen ők is az elnökválasztásra készülnek. Traian Basescut a PD-L valóságos "irányítójának" tartják, és a Cotroceni Palota meghódításáért folyó majdani küzdelemben éppen Mircea Geoana szociáldemokrata pártelnök lesz a fő ellenfele, aki csak saját koalíciós partnere elleni kampányolással erősítheti pozícióját.