A miniszteri rendeletben, melyet Remus Pricopie miniszter is aláírt, „nem egyetemi szintű, középiskola utáni oktatásnak" nevezik az új opciót. Ennek időtartama 1 és 3 éve között változhat, a szaktól függően. Amennyiben az illető időközben leérettségizik, akkor átléphet az „egyetemi szintű oktatás" következő évébe. Magyarán, ha valaki idén beiratkozik és jövő nyáron leérettségizik, akkor jövő ősztől már a második évtől folytathatja az immár egyetemi szintű oktatást.
Létezik az a lehetőség is, hogy valaki az „egyetemi kollégiumot" végzi el, ám hogy mit ér vele, azt még nem tudni: a szakképesítés szintje még nem tisztázott.
Noha Romániában az utóbbi időben egyre többet beszélnek a duális oktatásról és annak fontosságáról, ez a lépés egyértelműen még inkább háttérbe szorítja a szakoktatást. „A fontos az kellene legyen, hogy valaki jó legyen valamiben", mondta néhány hete a Szatmár.ro-nak Szász Piroska Szatmár megyei főtanfelügyelő-helyettes, elismerve: Romániában túlságosan nagy súlya van az egyetemnek.
Az egyetemek hozzáállása alaposan eltér egymástól. Amíg például a Vasile Goldis bejelentette, a hozzájuk jelentkezőket az érettségi tételekből is felkészítik, addig a Babes-Bolyai Tudományegyetem ellenzi a döntést. A pótérettségik után amúgy a sikerességi arány Romániában 71%, ezzel együtt azonban rengeteg betöltetlen hely maradt az egyetemeken.