Idén két kiemelkedő, a mai természettudományt alapvetően meghatározó évfordulót is ünnepel a tudományos világ. Kétszáz éve, 1809. február 12-én született a modern származáselmélet kidolgozója, Charles Robert Darwin, és 150 éve, 1859. november 24-én jelent meg főműve, "A fajok eredete", amely azután alapvetően megváltoztatta tudományos világképünket. E két évforduló tiszteletére több mint 30 országban tartanak rendezvényeket.
Szatmárnémetiben az először megrendezett Darwin Nap programja a déli órákban kezdődött dr. Rózsa Sándor, az MTA Állatökológiai Kutatócsoportjának főmunkatársának "Kórokozók, betegség és a Darwini orvoslás" című előadásával. A rendkívül közérthető és érdekfeszítő előadásra nagyrészt a fiatalabb korosztály volt kíváncsi, a múzeum földszinti terme zsúfolásig telt középiskolásokkal.
Rövid szünet után Viehmann Iosif, a Babes-Bólyai Tudományegyetem professzora "Evolúció a barlangokban" címmel tartott román nyelvű előadást.
Az előadások után az érdeklődők megtekinthették a kiállítást, mely Darwin életét és munkásságát, valamint az evolúciót az akkori tudás és a tudomány mai eredményeinek tükrében mutatja be. A kiállítás még két hétig látogatható.