A kongresszusnak összeállított jelentés szerint tavaly ugyan "a globális terrorista fenyegetés gyors ütemben erősödött és egyre decentralizáltabb, szétszórtabb lett", ugyanakkor kevesebb halálos áldozatot követelt.
A legnagyobb fenyegetést változatlanul az Iszlám Állam nevű terrorszervezet jelenti, amely tavaly vérbe borította Franciaországot, Libanont és Törökországot. Ám ezzel egyidejűleg a világban mégis kisebb lett a terrorcselekmények száma, ami az Irakban, Pakisztánban és Nigériában csökkenő erőszaknak tudható be.
Az amerikai külügyminisztérium adatai szerint tavaly 2014-hez képest 13 százalékkal kevesebb, világszerte havonta átlagosan 981 terrortámadás történt, és 28 ezer 328 ember veszítette életét. "2012 óta tavaly csökkent először a terrortámadások száma" - állapítja meg a külügyi dokumentum.
Jelentés rámutat arra, hogy egyes országokban - például Egyiptomban, Szíriában, Törökországban vagy Bangladesben - azonban emelkedett a terrorcselekmények száma.
Az amerikai külügyminisztérium szerint az erőszak azokban az államokban nyer teret, ahol az igazságszolgáltatás rendszere megbicsaklik, a rendfenntartó és a biztonsági erők visszaélésekre hajlamosak, a politikusok korruptak.
A jelentés emellett felhívja a figyelmet az Iszlám Államhoz kapcsolódó, kisebb terrorszervezetek erősödésére. Habár IÁ az utóbbi időben jelentős területeket vesztett és pénzügyi nehézségekkel küzd Szíriában és Irakban, nagyon megerősödött Líbiában és az egyiptomi Sínai-félszigeten.
Az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat, amely korábban a legveszélyesebb szervezetnek számított, jelenleg arra törekszik, hogy visszanyerje korábbi erejét és befolyását, elsősorban Jemenben és Kelet-Afrikában aktív - állapítja meg a dokumentum.