A szociális és foglalkoztatási helyzetről szóló friss jelentés szerint az unió egészében 0,1, az euróövezetben pedig 0,3 százalékkal nőtt a foglalkoztatottság 2015 negyedik negyedévében. Az egy évvel korábbi adatokhoz képest a legnagyobb növekedést Görögországban, Lettországban, Magyarországon, Luxemburgban, Máltán és Spanyolországban jegyezték fel.
A foglalkoztatottsági arány mára visszaállt a 2008-as gazdasági válság előtti szintre, a 20-64 évesek körében 70,6 százalékos az unióban. A 2013-as mélyponthoz képest a vizsgált időszakban 5,7 millió emberrel több dolgozott a huszonnyolc tagállamban. Az egyes országok között azonban komoly különbségek vannak: a foglalkoztatottsági arány például Görögországban 55, míg Észtországban, Németországban vagy Svédországban 80 százalék körül volt.
A munkanélküliség fokozatosan csökken, azonban továbbra is magas. Az Európai Unióban 2016 februárjában az egy évvel korábbihoz képest 0,8 százalékponttal 8,9 százalékra csökkent a munkanélküliségi arány. A vizsgált időszakban 21,7 millió munkanélküli volt az EU-ban. A válság előtti szint eléréséhez további javulásra lenne szükség, 2008 márciusában 6,7 százalék volt a munkanélküliségi ráta - olvasható a dokumentumban
A legalacsonyabb munkanélküliségi arányt Németországban (4,5 százalék), a legmagasabbat pedig Görögországban (24 százalék) és Spanyolországban (20,4 százalék) mérték.
A 15-24 éves fiatalok munkanélküliségi rátája 2013 óta csökken, azonban még mindig 19,4 százalék.
Az aktivitási arány nagymértékben nőtt 2008 óta az Európai Unióban, és jelenleg 72,8 százalékon áll a 15-64 éves korcsoportban. Ez a szám a gazdaságilag aktívak, azaz a foglalkoztatottak és a munkanélküliek arányát mutatja meg az adott korú lakossághoz képest.
A bizottság közleményében Marianne Thyssen foglalkoztatáspolitikáért felelős uniós biztos kifejtette, hogy "tekintettel az európai lakosság elöregedésére, bátorító jel az aktivitási arány emelkedése, különösen az idősebb korcsoportokban". Ugyanakkor biztosítanunk kell, hogy a dolgozni kívánó emberek jól integrálódjanak a munkaerőpiacra, ehhez pedig kulcsfontosságú a megfelelő képzettség - tette hozzá.