A beszámolók sorát Draveczky Károly frakcióvezető kezdte. A beszámolójában emlékeztetett: 2008-ban a helyhatósági választások után a megválasztott 32 tanácsosból 13 megyei tanácsos RMDSZ-színekben nyert mandátumot. Az elmúlt években, mint mondta, az RMDSZ megyei frakciója a gazdasági válság ellenére is komoly sikereket ért el, különös tekintettel az egészségügyi intézmények felújításában.
Kónya László megyei tanácsos beszámolójában elmondta, az RMDSZ-t a megyei tanácsban az elmúlt négy évben a csapatmunka jellemezte. Kiemelte, a megyei utak felújításában a válság éveiben is sikerült szép eredményeket elérni. A megye nagyszabású kulturális rendezvényeinek megvalósításáért is sokat tett a megye vezetősége, évről évre támogatta például a Partiumi Magyar Napokat, a bor- és pálinkafesztiválokat - mondta.
Kovács Máté beszámolójában kiemelte, hogy bár a központi költségvetésből sokkal kevesebb pénz jutott a megyénknek, mégis befejezték és átadták az európai szabványoknak megfelelő szeméttárolót, a járványkórházat, a Szatmár Megyei Kórház vadonatúj Sürgősségi Betegellátó Osztályát, dolgoztak a víz- és kanalizálási hálózat bővítésén, és a megye úthálózatának felújításán is.
A járványkórház a felújítás után
Muzsnay Árpád hangsúlyozta, a megyei tanácsban sokat tett az RMDSZ frakciója a megyei könyvtár helyzetének megnyugtató rendezéséért, a jövőben pedig szeretnék a községi könyvtárak helyzetét is rendezni.
Rácz Éva fontosnak tartja és ő is a magáénak érzi az egészségügyi intézmények fejlesztésében elért sikereket, de véleménye szerint ezek mellett egy fontos feladatot, változást még nem sikerült elérni, ez pedig az emberek mentalitására vonatkozik.
A sürgősségin is lényegesen jobbak a körülmények
Veres István örömét fejezte ki, hogy végre egy olyan dinamikus vezetője volt a megyének, aki menedzser szemmel nézte a megye fejlődését, és egy teljesen más mentalitás jellemezte az önkormányzati munkát. A megyei tanács nehéz feladatokat vállalt magára, és éppen ezért érhetett el látványos sikereket - jegyezte meg.
A tanácsosi beszámolókat követően Csehi Árpád, a megyei tanács elnöke is ismertette az elmúlt négy év megvalósításait. Csehi emlékeztetett, hogy 2008-ban egy nagy román koalícióval szemben indult az RMDSZ, mégis sikerült visszaszerezni a korábban elvesztett tanácselnöki tisztséget.
"A választás után bebizonyítottuk, hogy tudunk és akarunk is dolgozni, és képesek vagyunk sikereket elérni." - mondta. Csehi kiemelte, a polgármesterekkel való kommunikációra a hatékonyság volt jellemző, de jó volt az együttműködés a parlamenti képviselőkkel is, és ennek komoly eredményei is megmutatkoztak.
2008-ban az ingatlanok kevesebb mint 5 százaléka volt telekkönyvezve, (még a közigazgatási palota, vagy a kórházak épületei sem), ez szerencsére azóta rendeződött, így pályázatok leadására is lehetőség nyílt.
"Az egészségügyi intézmények helyzete mutatja a legjobban, mit jelentett az RMDSZ jelenléte. Ha nincs RMDSZ-es polgármestere, mostanra nem lenne kórháza Tasnádnak. Nem valósulhatott volna meg a sürgősségi osztály modernizációja, és a járvány kórház rendbetétele sem." Felújításra kerül az onkológiai osztály is, de jó úton halad a régi kórház teljes rehabilitációjának ügye is és már folyamatban van a poliklinika felújítása is. Nem csak az ingatlanok, de a felszereltség terén is komoly fejlesztéseket végeztek: több mint 5 millió lej értékben szerezték be a legmodernebb kórházi felszereléseket.
Csehi elmondta, való igaz, hogy az egészségügyi fejlesztések mellett fontos az is, hogy jó szakorvosaink legyenek, de jó irányba haladnak a dolgok e téren is, hiszen egyre többen jelentkeznek, hogy szeretnének Szatmáron dolgozni, mivel már olyanok a munkakörülmények, amelyek között szívesen dolgoznának. Ezen a téren segítséget kér és vár a szatmárnémeti önkormányzattól is, hogy egyre több szakorvost csábítsanak ide.
Nagy eredményként könyvelhető el, hogy közel 200 millió eurót sikerült pályázati forrásokból a megyébe vonzani. Hadadon a földcsuszamlás következtében megrongálódott út helyreállítására, Tasnádon a kórház rendbetételére, Erdődön a vár felújítására is szintén pályázati úton szerzett pénzt a megye, de EU-s támogatás érkezik Krasznabéltekre és Nagykároly környékére is.
A felújított Erdődi vár
Csehi elmondta továbbá, hogy van végre Szatmár megyének egy fejlesztési stratégiája, amivel egy tudatos modernizálási munka mehet végbe a megyében.
A Nagyvárad-Szatmárnémeti út felújításához, a hamarosan megvalósuló nagykárolyi körgyűrűhöz, a Szatmárnémeti- Nagybánya gyorsforgalmi út felújításához is RMDSZ-es közbenjárás kellett, szögezte le Csehi Árpád tanácselnök.
A közelgő választásokkal kapcsolatban elmondta: "A marosvásárhelyi példa minket is figyelmeztet: nem vehetjük félvállról a választást. A 2000-ben elveszített polgármesteri tisztséget azóta sem sikerült visszaszerezniük a vásárhelyieknek. Ha Szatmárnémetit, Szatmár megyét elveszítjük, nem 4, de lehet, hogy 8-12 évig nem lesz újra magyar vezető."- jelentette ki.