Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro 1985. február 5-én született a portugáliai Madeira szigetén, Funchal városában. A madeirai Andorinha nevű kölyökcsapatban futballozott, majd 12 éves korában leigazolta az ország egyik legnagyobb klubja, a Sporting Lisboa. Az első néhány év nehezen telt a fiatal játékos számára, mivel társai gyakran kinevették madeirai tájszólása miatt.
Az áttörést Bölöni László kinevezése hozta meg neki, az erdélyi szakember 2002-ben már a Bajnokok Ligája selejtezőjébe is benevezte Ronaldót, majd a bajnokságban is lehetőséget adott neki. Az év októberében a Moreirense elleni bajnokin volt először kezdő, és rögtön két góllal hálálta meg a bizalmat.
Első profi szezonja után számos európai élcsapat szerette volna szerződtetni. 2003 nyarán a Manchester United a Sportinggal játszott barátságos mérkőzést, Ronaldo pedig annyira jó teljesítményt nyújtott, hogy az angol futballisták hazafelé a repülőgépen arra kérték Sir Alex Ferguson vezetőedzőt, igazolja le a fantasztikus tehetséggel megáldott támadót. A szakember - és a klub - ezt meg is tette, Ronaldo 12,24 millió fontért került az angol klubhoz.
Manchesterben robbanékonysága és ördöngös cselei miatt pillanatok alatt kedvenc lett, ugyanakkor az Old Traffordon kívül - többek között "színészi képességei" miatt - korántsem kedvelték. Ráadásul a szigetországban sokak ellensége lett a 2006-os világbajnokságot követően, mivel a portugál-angol negyeddöntőben az ő "közreműködésének" köszönhetően állították ki klubtársát, Wayne Rooneyt.
Sir Alex Ferguson irányítása alatt játéka letisztult, sokszor öncélú megoldásait fokozatosan elhagyta, és a 2007/08-as idényre pályafutása csúcsformáját érte el. Abban a szezonban 42 gólt szerzett - mindössze néggyel maradt el Dennis Law 1964-es klubcsúcsától -, a United visszavette a bajnoki címet a Chelsea-től, a Bajnokok Ligája döntőjében pedig az MU 11-esekkel nyert a londoniak ellen. A fináléban Ronaldo gólt fejelt, igaz, a tizenegyespárbajban hibázott. Teljesítménye később Aranylabdát ért. Már annak az idénynek a végén felröppent a hír, hogy a Real Madridba igazol, ám ő még egy évig a manchesterieket erősítette, aminek újabb bajnoki cím lett az eredménye.
A Manchester United vezetősége 2009 nyarán már nem tudott ellenállni a Real Madrid ajánlatának, és akkor világcsúcsot jelentő 94 millió euróért eladta a világklasszis játékost, akit közel 85 ezer szurkoló köszöntött a Santiago Bernabéu Stadionban.
Ronaldo "szerencsétlensége", hogy abban az időszakban került a Real Madridhoz, amikor az ősi rivális FC Barcelona történetének egyik aranykorába lépett. Így egészen a 2011/12-es szezonban elért bajnoki címig be kellett érnie a második hellyel, ráadásul hozzá kellett szoknia ahhoz is, hogy rendre a katalánok ásza, az argentin Lionel Messi mögött végzett egy-egy egyéni díj, így az Aranylabda odaítélésekor. Ez a sorozat végül a 2012/13-as idény végeztével megszakadt, ugyanis a Real bajnok lett, Ronaldo pedig az év végén Messit megelőzve megkapta az Aranylabdát.
A portugál sztár következő éve is elképesztő volt, csapatával a klub története során tizedszer elhódította a Bajnokok Ligáját, 17 góljával pedig az első számú európai kupasorozat történetének egy idényen belüli legeredményesebb játékosa lett. Igaz, a bajnokságban végül a városi rivális Atlético Madridé lett az aranyérem, de a Király Kupát szintén a Real Madrid nyerte.
A 2014/15-ös szezonban ugyan egyénileg újfent elképesztő teljesítményt nyújtott, a csapatsikerek viszont elkerülték, ugyanis a bajnokságban csak második lett a Real Madrid, hiába lőtt Ronaldo 48 gólt. A Bajnokok Ligájában "csak" az elődöntőig jutott a gárda, Messi pedig letaszította a trónról riválisát az Aranylabda-szavazáson.
Ronaldo a 2015/2016-os idényben a Real Madriddal Bajnokok Ligáját nyert, 16 góllal lett a sorozat gólkirálya. Emellett a királyi klubban minden idők legeredményesebb futballistájává lépett elő - bár a bajnoki cím ezúttal is elmaradt.
A tavalyi Európa-bajnokságon végül hazája válogatottjával is a csúcsra ért: a 2004-es hazai Eb-ezüst, illetve a 2006-os vb-negyedik hely után a franciaországi kontinenstornán aranyérmet nyert a portugál csapattal. Igaz, a döntőben sérülése miatt mindössze bő negyedórát játszhatott. Ronaldo a nemzeti csapatban megdöntötte Luís Figo válogatottsági rekordját, ráadásul 21 Európa-bajnoki fellépésével, valamint a kontinensviadalokon szerzett kilenc találatával első lett. Utóbbi kategóriában Michel Platinivel holtversenyben áll az élen.
Ronaldo tavaly november 6-án további három évvel, 2021-ig meghosszabbította szerződését Madridban, az éves fizetése 32 millió euró. Tavaly december 12-én a FIFA-tól ismét különvált Aranylabdát is elnyerte negyedszer.
A portugál sztár idén klubjával megnyerte a Bajnokok Ligáját és a spanyol bajnokságot is, emellett 12 találattal ő lett a BL gólkirálya és legjobb futballistája, 110 találatával pedig az örökrangsort is vezeti a legrangosabb európai kupasorozatban.
Az év legjobb női játékosa a holland válogatottal Európa-bajnokságot nyert Lieke Martens, az FC Barcelona Femeni labdarúgója lett, az elmúlt év legjobbját, az amerikai Carli Lloydot (Houston Dash/Manchester City Women), valamint Castellanost (Santa Clarita Blue Heat/Florida State Seminoles) megelőzve.
A legjobb kapus Gianluigi Buffon (olasz, Juventus) lett, Keylor Navast (Costa Rica-i, Real Madrid) és Manuel Neuert (német, Bayern München) megelőzve.
A szakvezetők között a férfi csapatoknál a Real Madridot BL-győzelemig és bajnoki címig vezető francia Zinédine Zidane, a női együtteseknél a hazája nemzeti válogatottját Eb-aranyig vezető holland Sarina Wiegman győzött.
Kihirdették az év csapatát is, az álom tizenegyben a Real Madridot képviseli a legtöbb, öt játékos.
A Fair Play-díjat az elefántcsontparti Francis Koné érdemelte ki: a Honvéd egykori támadója a Slovácko játékosaként mentette meg az egy ütközés után földön maradt Martin Berkovec életét azzal, hogy nem engedte, hogy az ellenfél Bohemians kapusa lenyelje a nyelvét egy cseh bajnokin.
Az év szurkolói a Celtic drukkerei lettek, akik az egész stadiont felölelő élőképpel fogadták csapatukat az ötven évvel ezelőtti BEK-győzelem emlékére.
A gálán megemlékeztek a 77. születésnapját hétfőn ünneplő Peléről is.
A FIFA Év játékosa-díj győztesei:
1991: Lothar Matthäus (német, Internazionale)
1992: Marco van Basten (holland, AC Milan)
1993: Roberto Baggio (olasz, Juventus)
1994: Romario (brazil, FC Barcelona)
1995: George Weah (libériai, PSG, AC Milan)
1996: Ronaldo (brazil, FC Barcelona)
1997: Ronaldo (brazil, FC Barcelona, Internazionale)
1998: Zinedine Zidane (francia, Juventus)
1999: Rivaldo (brazil, FC Barcelona)
2000: Zinedine Zidane (francia, Juventus)
2001: Luis Figo (portugál, Real Madrid)
2002: Ronaldo (brazil, Real Madrid)
2003: Zinedine Zidane (francia, Real Madrid)
2004: Ronaldinho (brazil, Barcelona)
2005: Ronaldinho (brazil, Barcelona)
2006: Fabio Cannavaro (olasz, Juventus, Real Madrid)
2007: Kaká (brazil, AC Milan)
2008: Cristiano Ronaldo (portugál, Manchester United)
2009: Lionel Messi (argentin, FC Barcelona)
A FIFA-Aranylabda győztesei:
2010: Lionel Messi (argentin, FC Barcelona)
2011: Lionel Messi (argentin, FC Barcelona)
2012: Lionel Messi (argentin, FC Barcelona)
2013: Cristiano Ronaldo (portugál, Real Madrid)
2014: Cristiano Ronaldo (portugál, Real Madrid)
2015: Lionel Messi (argentin, FC Barcelona)
A FIFA Év játékosa-díj győztesei:
2016: Cristiano Ronaldo (portugál, Real Madrid)
2017: Cristiano Ronaldo (portugál, Real Madrid)