A DIICOT közölte, hogy különösen nagy kárt okozó rongálás gyanújával bűnvádi eljárást indított az ügy gyanúsítottjai ellen, akik ellen hétfőn már vádat emeltek bűnszövetségben elkövetett lopás gyanújával.
A román hírtelevíziók értesülései szerint az ügyészség azzal a lehetőséggel is számol: a gyanúsítottak egyikének anyja csak félrevezetésül vallotta azt, hogy elégette a festményeket, megkönnyítendő, hogy a szabadlábon lévő esetleges bűnsegédek értékesíthessék a műkincseket a feketepiacon.
A már bíróság elé került vádiratból az évszázad műkincsrablásaként emlegetett eset számos részletére fény derült, csak arra nem, hol van az a hét nagy értékű festmény - köztük Picasso, Matisse, Monet és Gauguin művei -, amelyeket nem egészen három perc alatt loptak el a tavaly október 16-ra virradó éjszakán a rotterdami Kunsthalból.
Kiderült, hogy a csoport tagjai autójuk GPS-én kerestek Rotterdamban olyan múzeumot, amelyet kifoszthatnának, és - a természettudományi múzeum után - második nekifutásra vetettek szemet a műcsarnokra. Egy vészkijáraton hatoltak be, amelynek zárszerkezetét állítólag egyszerű patentfogóval törték fel, a méretük alapján kiválasztott kisebb festményeket két szatyorban vitték el.
A román bűnüldöző szervek vizsgálata az egyik gyanúsított elhagyott szeretőjének a - minden bizonnyal szerelemféltés által motivált - feljelentése alapján indult el és hónapokon át megfigyelés alatt tartották a Duna-delta térségéből származó három férfit.
Miután januárban őrizetbe vették őket, egyikük anyja, Olga Dogaru állítólag megpróbálta eltüntetni a lakásában rejtegetett festményeket. A nő azt vallotta, hogy először a falu temetőjében ásta el azokat, de miután februárban házkutatást tartottak nála, annyira megijedt, hogy a bizonyítékok végleges eltüntetése mellett döntött, és a fürdőszoba kazánjában elégette a műkincspiacon 200 millió eurónyi értékűre becsült hét festményt.
A román sajtó szerint a szakértők csupán azt nem tudták megállapítani, hogy a hamuban talált másfél évszázados festéknyomok valamely képnek, vagy egy képkeretnek a maradványai. A DIICOT szerdai közleménye szerint azonban a szakértői jelentés még nem készült el, és a nyomozás lezárásáig nem lehet bizonyossággal megállapítani, mi történt a festményekkel.