Barnatörés
A fiatal fehér és vörösborok hibája abban nyilvánul meg, hogy amikor a bor erjedés után a levegővel érintkezik, színe kezdetben a bor felületén, majd lefelé terjedve annak egészében megtörik. A fehérborok színe kezdetben világosbarna majd barna s végül csokoládé barna lesz. A megtört bor szaga sajátosságos, kenyérhéjra vagy aszalt gyümölcsre emlékeztet, íze kellemetlen. Jó elvégezni a törési próbát, egy pohár bort szobahőmérsékleten tartani 3-4 napot.Kezelés: A must és a bor szakszerű kénezésével a barnatörés megelőzhető, illetve javítható. A megtört bor színét csersavzselatinos vagy szénderítéssel javíthatjuk.
Feketetörés
A lágy fehér és vörösborban fordul elő. Oxidációs folyamat.
Kezelés: A savtartalom, főleg a citromsav védi a bort a feketetöréstől. A leghatásosabb megelőzés a kékderítés, mivel a sárga vérlúgsó eltávolítja a borból a vasat.
Fehértörés
Oxidációs folyamat, kellemetlenebb hiba mint a feketetörés, bár derítés után a borok megtisztulnak, bizonyos idő után újra megzavarosodnak. Ezért a fehértörést legjobb megelőzni, a savtartalmat citromsavval meg kell emelni. Jellegzetessége ennek a borhibának, hogy a szürkésfehér csapadék napfény hatására eltűnik, de ha a bort sötét helyre visszük ismét megjelenik.
Fehértörésre is elsősorban a lágy borok hajlamosak. A bor fehértörésre hajlamos akkor, ha 100 ml borhoz 5 csepp 3%-os hidrogénperoxidot (H2O2) adva a bor szürkésfehérre megzavarosodik és a csapadék 24 óra alatt leülepszik.
Rezestörés
Redukciós folyamat, csak levegő hiányában áll elő. Ritkán előforduló borhiba, mely erősen kénezett fehérboroknál jelentkezik. Levegő hatására a hiba megszűnik. A bor rozsdás színnel megzavarosodik és keserű ízű lesz.
Kezelés:
Megelőzés céljából ügyeljünk arra, hogy réz ne kerüljön a
borba. Ne permetezzünk rézgáliccal a szőlő érése alatt.
Kékderítéssel a rezestörés is javítható, mert a rezet
oldhatatlan rézferrocianid alakban kicsapja a borból.