A verseny célja, amint azt Békéssy Erzsébet igazgatónő megfogalmazta, kettős volt. Egyrészt azáltal, hogy újrahasznosítható hulladékokból kellett megalkotniuk a madarat, a gyerekek megismerhették a szelektív hulladékgyűjtés fontosságát. Másrészt pedig a diákoknak be kellett mutatniuk az általuk választott madarat, így tájékozódhattak azok életmódjáról, a biodiverzitás fontosságáról.
Fa, műanyag, kupak, pillepalack, CD-k, cérna - felsorolni is hosszú volna, mi mindenből sikerült a gyerekeknek madarat összehozniuk. Az asztalokon pedig láthattunk búbos bankát, fekete gólyákat, baglyokat, szalakótákat - na meg a legendák főnix madarát is. A szalakóta védelmére külön figyelmet szenteltek a szakemberek, a versenyzők több mindent megtudhattak a kihalás szélére sodródott madárról.
A zsűri figyelembe vette az alkotás kreativitását, a bemutatás módját, a felhasznált anyagok sokszínűségét és természetesen a bemutatók dokumentáltságát is. Ezek alapján az első helyet az Aurel Popp Művészeti Iskola nyerte el a búbos bankával, a második a Constantin Brancusi Műszaki Líceum lett a főnixszel, harmadik pedig a nagykárolyi 3-as általános iskola fészkén ülő alkotása lett.
A gyerekek „ökomadarait" április 8-ig a Szatmár Megyei Múzeumban lehet megtekinteni.