A Szatmárnémeti Erdészeti Hivatal és az Erdélyi Kárpát Egyesület - Szatmárnémeti szakemberei, 2012 tavaszán egy új módszert próbáltak ki a kártevők visszaszorítása érdekében. A Dimilinnel való permetezés helyett, amely kivétel nélkül minden lepkefajt elpusztít, 80 darab mesterséges madárodút helyeztek ki. Ez által olyan énekes madarak megtelepedését segítették elő a fertőzött területen, mint a mezei veréb, a kék cinege, a széncinege és az örvös légykapó. Ezek a madarak leginkább hernyókkal és rovar lárvákkal táplálkoznak, természetes ellenségként kordában tartva ezek túlszaporodását.
A természetes fészkelő helyek hiánya miatt (öreg, odvas fák) az énekesmadarak száma megfogyatkozott az elmúlt években. Mesterséges odúk kihelyezésével ezek száma azonban normalizálódhat a jövőben.
„A múlt havi odúellenőrzés során kellemes meglepetésben volt részünk. A kihelyezett 80 madárodúból csak egy volt üres, ami arra enged következtetni, hogy nincs elegendő fészkelő hely a területen. Akadtak olyan fészkek, ahol a madarak már megkezdték második költésüket is. Egyes kihelyezett odúkban meglepően nagyszámú fióka volt jelen (14 kék cinege fióka), ami azt bizonyítja, hogy az erdő elegendő táplálékot biztosít még egy ilyen nagyméretű madárcsalád ellátására is." - nyilatkozta Kiss István, az Erdélyi Kárpát Egyesület - Szatmárnémeti természetvédelmi őre.
A Szatmárnémeti Erdészeti Hivatal vezetősége, az idei pozitív tapasztalatokra építve, újabb 1000 madárodú kihelyezését tervezi jövő év tavaszán.