Románia az elővásárlási jog kiterjesztésével szándékozik meggátolni, hogy az uniós átlagár töredékéért áruba bocsátott romániai mezőgazdasági területeket külföldiek vásárolják fel, miután január elsején lejárt az erre vonatkozó - az uniós csatlakozáskor kikötött - hétéves moratórium.
A jogszabály elővásárlási jogot biztosítana az illető terület társtulajdonosainak, bérlőinek, a szomszédos telkek tulajdonosainak, az adott településen lakó gazdáknak és az államnak.
Az államfő a törvény szövegében található ellentmondások tisztázását kérte a parlamenttől, példaként említve, hogy a jogszabály a címe szerint csak magánszemélyekre, tartalma szerint viszont jogi személyekre is érvényes.
Basescu azt is kifogásolta, hogy miután a jogszabály hatályát az uniós országok polgárai mellett az EU-tagállamokban bejegyzett jogi személyekre is kiterjesztették, ez utóbbi fogalomkörbe a jogi személyek is bekerülnek, ami szintén ellentmondásokhoz vezet. A jogszabályt például - uniós jogi személy lévén - az állami földalapra is alkalmazni kellene, holott annak csak nyilvános árveréssel szabad áruba bocsátania az eladó földterületeket és nem biztosíthat elővásárlási jogot senkinek - mutatott rá az elnök.
A bukaresti szaktárca eredetileg száz hektáros birtokhatárt is megszabott volna és a 40 évnél fiatalabb gazdáknak is elővásárlási jogot akart biztosítani. A novemberben közvitára bocsátott tervezetben még az a feltétel is szerepelt, hogy 2014-től kezdődően csak a mezőgazdasági képzettséggel rendelkező, vagy legalább öt éve földműveléssel foglalkozó uniós állampolgárok vásárolhatnak termőföldet Romániában - mindezek az előírások azonban végül is kimaradtak a parlament által decemberben megszavazott szövegváltozatból.
A külföldiek az országban bejegyzett cégeiken keresztül eddig is birtokolhattak termőföldet Romániában. A román sajtó szerint több mint 700 ezer hektárnyi termőföld van külföldi vállalkozások tulajdonában, ez csaknem 8 százaléka az ország több mint 9 millió hektárnyi megművelt földterületének.