A problémák nagy részét leginkább az okozza, hogy az infarktus tüneteit számos esetben összetévesztik a gyomorrontással, így az emberek többsége a lakmározás számlájára írja a rosszullétet, minthogy mihamarabb jelentkezzen az orvosnál.
Az ünnepek alkalmával 30%-al több szívpanaszokkal rendelkező egyén jelentkezik a sürgősségen, mint az év más napjain.
Ezeknek egy része meg van győződve, hogy csupán a gyomrukat rontották el, miközben szívinfarktust szenvedtek.
Még az orvosok sem tudják 100%- osan megállapítani a szívinfarktus tüneteit, tehát nem meglepő, ha önök sem jönnek rá.
Az infarktus kockázata a férfiaknál 55 éves korban, míg a nőknél 65 éves korban a legvalószínűbb. Az utóbbi 2 évtizedben azonban, az infarktus veszélye fiatalabb korosztályokat is veszélyeztet, így az is megtörténhet, hogy valakit 40 év alatt súlyt a betegség.
A gyomorrontás számos esetben egy szívinfarktust rejthet, ezért komolyan kell venni minden előforduló esetet. A tünetek sokszor az észlelés határán helyezkednek el, ami arra készteti az egyéneket, hogy halogassák az orvoshoz való fordulást.
Más esetekben a tünetek akár igen zajosak is lehetnek: izzadsággal párosuló légszomj, mellkasi fájdalmak, illetve ritmuszavar.
Ugyanakkor a tünetek más szervi bántalmakra is terelhetik a figyelmet, előidézve hányingert, hányást és erős hastáji fájdalmakat.
A szívinfarktus megelőzése érdekében figyeljünk oda az ételek elkészítésre.
Az ünnepek alkalmával készített hagyományos ételeket próbáljuk meg diétásabb változatban előállítani. Használjanak több zöldséget és rizst, ne füstöljék meg nagyon a sonkát és a kolbászt, valamint hanyagolják a margarin, és a növényi tejszín krémekhez való használatát, a töltött káposztához válasszanak zsírmentes, sovány húsokat.
Próbáljanak meg alkalmanként keveset fogyasztani, egyenek sok gyümölcsöt és mozogjanak, ily módon teljességében élvezhetik az ünnepi hangulatot.
Sz. A.