Kovács Attila Brassó megyei RMDSZ-elnök a magyar intézményvezetők folyamatos eltávolítására emlékeztette az egybegyűlteket, és ezáltal is hangsúlyozta az összetartás, az összefogás és közös küzdelem fontosságát. Szerinte különösen jó érzékkel használja ki a többségi politikum a magyarság széthúzását, távolítja el képviselőit azokból az intézményekből, ahol azok a magyarok érdekeit szolgálták eddig. „Nem engedhetjük, hogy gyengének lássanak bennünket" - szögezte le a brassói RMDSZ-elnök.
Farkas Anna-Lili brassói parlamenti képviselő szerint, ha a magyarság jól szerepel június 7-én „egy magyar szavazat akár hármat" is érhet, ezért arra buzdította a brassóiakat, hogy minél többen menjenek voksolni a Magyar Összefogás napján.
Winkler Gyula elvitte a bánsági magyarokhoz az összefogás üzenetét
Winkler Gyula európai parlamenti képviselő vasárnap Halász Ferenc Temes megyei RMDSZ-elnökkel és Marossy Zoltán volt alprefektussal közösen Temesváron, Újmosnicán és Újszentesen találkozott a választókkal.
„Tíz napja járjuk Erdélyt, hogy elvigyük a magyar összefogás üzenetét mindenhová és felhívjuk a figyelmet az európai parlamenti választások fontosságára" - számolt be Winkler Gyula Temesváron, a Kós Károly Kulturális Központban tartott találkozón.
Az európai parlamenti képviselő szerint a másfél milliós erdélyi magyarságnak egyetlen útja van és az az összefogás útja. Winkler Gyula, utalva a kongresszuson elfogadott A Mi Európánk, a Mi Uniónk című dokumentumra, az EP-képviselet céljaként azt fogalmazta meg, hogy minden erdélyi magyarnak meg kell találnia a helyét Európában.
„Mi, erdélyi és bánsági magyarok azt szeretnénk, hogy Európa, amely átalakul az elkövetkező években, a közösségek, a régiók Európájává váljon, ahol az erdélyi magyar, legyen az vállalkozó, gazda, pedagógus, diák, otthon érzi magát" - hangsúlyozta Winkler Gyula. Az európai parlamenti képviselő ismertette az elkövetkező évek uniós kihívásait, a közös agrárpolitika, a regionális politika újragondolását, átszervezését, a kisebbségvédelem intézményesítését. „Az erdélyi magyarságnak minden területen megvannak az érdekei, és ha van érdek, akkor kell legyen érdekképviselet is. Sem a romániai román, sem a magyarországi magyar politikus nem fogja az erdélyi magyarok érdekeit képviselni. Az erdélyi magyaroknak szükségük van erdélyi magyar képviselőkre, akiket nemcsak megbíznak a képviselettel, hanem akiket azt számon is lehet kérni. Az RMDSZ-nek azért van ereje és hitele képviselni az erdélyi magyarságot Brüsszelben, mert ugyanazért a célokért küzd itthon és Európában is" - fogalmazott Winkler Gyula.
A mindennapjainkat érintő törvények 60 százalékát az Európai Parlamentben alkotják meg - magyarázta Winkler Gyula Újmosnicán, kiemelve, ezért nagyon fontos, hogy az erdélyi magyarok képviselői minél nagyobb számban ott legyenek Brüsszelben. „Az Európai Unió egyes tagállamaiban a lakosságnak 2-3 százaléka foglalkozik mezőgazdasággal, míg nálunk ez az arány eléri a 30 százalékot. Innen is származnak a különböző tagállamok ellentétes érdekei. Az unió a közeljövőben szervezi át közös agrárpolitikáját, és nekünk az a feladatunk, hogy az erdélyi gazda ugyanolyan mértékben kapjon támogatást, mint az alapító tagállamokban élő farmerek" - mutatott rá Winkler Gyula.
Az európai parlamenti képviselő a Temesvár melletti települések vezetőinek a partnerség fontosságáról beszélt. „Temesvár lesz az első olyan romániai nagyváros, a fővárost leszámítva, amelynek lakossága egymillióra növekedik. Ennek egyrészt az a feltétele, hogy a környező községek jó együttműködést alakítsanak ki a nagyvárossal, de tulajdonképpen a települések érdeke is, hogy partnerséget kössenek Temesvárral. Ez hasonló eset, mint amikor a parlamentben 7 százalékkal jelen levő RMDSZ, hogy az erdélyi magyarok célkitűzéseit megvalósítsa, a nagyobb pártokkal szövetkezik" - hangsúlyozta Winkler Gyula.
Újszentesen az európai parlamenti képviselő párhuzamot vont a Hunyad és a Temes megyei magyar szórványközösség gondjai között, mint mondta az életkörülmények, a vegyes házasságok az asszimiláció erősödéséhez vezettek. „Itt is és Hunyad megyében is különösen fontos, hogy erős európai parlamenti képviseletünk legyen, hiszen a széthúzás és az érdektelenség miatt nem sikerült egyik megyéből sem képviselőt bejuttatni a parlamentbe. Ha önök is úgy akarják, az európai parlamenti képviselet eredményt hozhat, ehhez viszont szükség van arra, hogy önök június 7-én a tulipánt válasszák" - kérte a bánsági magyarok támogatását további munkájához Winkler Gyula EP-képviselő.