2005-08-09 22:41:57• hírek • Szatmár.ro

Az aranyér népi gyógymódjai

220511080522.jpgA C-vitamin  erősíti az érfalakat. A cink gyorsítja a sebgyógyulást.

Elsősorban olyan készítmények jönnek szóba, amelyek erősítik a vénák falát, és csökkentik a bőrnek a gyógyulás közben fellépő irritációját. A C-vitamin flavonoidokkal együtt szedve erősíti az érfalakat. A cink gyorsítja a sebgyógyulást.

 

A legfontosabb a magas rosttartalmú ételek fogyasztása, az étrend beállítása úgy, hogy a székelés könnyű és fájdalommentes legyen. Segít, ha sok zöldséget és gyümölcsöt, magvakat, valamint teljes őrlésű gabonaféléket, például tönkölybúzakenyeret fogyasztunk. Flavonoidokban bővelkedik a földi szeder, a cseresznye, a fekete áfonya és a citrusfélék.

Ha a salátánkba egy-két evőkanál búzacsírát vagy lenmagot keverünk, az már önmagában elég lehet a megfelelő állagú és rendszeres széklethez.

Ügyeljünk arra, hogy elegendő folyadékot igyunk. A legjobb a tiszta vagy ásványvíz, legalább napi két és fél liternyi.

Keverhetünk gyógyhatású italt mandarin- vagy narancsléből, somkóróteával (sárga somkóróval) és citromlével elegyítve. Naponta két-három pohárral fogyasszunk az italból három héten át.

Készíthetünk süteményt a következőképpen: egy teáskanálnyi porrá őrölt ökörfarkkóró-gyökeret keverjünk össze egy tojássárgájával és egy teáskanál búzaliszttel, adjunk hozzá egy kis olíva olajat, majd süssük meg. Reggelente éhgyomorra fogyasszunk két héten keresztül.

Életmód

Gyakran már az is segít, főleg az ülő munkát végzőknél, ha rendszeresen sétálnak, sportolnak. Akinek hosszabb ideig kell ülnie vagy állnia, az tartson gyakrabban szünetet a munkájában, megváltoztatva a testhelyzetet. Érdemes megtanulni a székletürítést oly módon, hogy kerüljük az erőlködést.

Rendkívül fontos a végbélnyílás tisztán tartása. Minden székelés után célszerű langyos vagy hűvösebb vízzel lemosni a végbélnyílást, de kamillás vagy árnikás lemosást, illetve ülőfürdőt is alkalmazhatunk. A végbélnyílás tisztán tartásához használt hideg vagy langyos vízhez csekély ecetet is adhatunk, mivel fertőtlenít és csillapítja a viszketést.

Jó tudni, hogy a végbéltájék viszketését okozhatja a durva WC-papír, valamint kiválthatja Candida albicans vagy parazitafertőzés és élelmiszer-allergia. A viszketés kezdődő cukorbetegségnek ugyancsak jele lehet.

Sokan nem tudják, hogyan előzhetik meg a nagyobb súlyok emeléséből adódó állapotromlást aranyér esetén. Soha ne emeljünk lehajolva, egyenes lábbal! Mindig guggoljunk le, és a lábizmaink segítségével, a gerincet nem terhelve emeljük fel a súlyt. Nehezebb súly emelésekor vagy székeléskor ne tartsuk vissza a levegőt, mert ezzel is növeljük a nyomást a hasüregben. A legjobb persze az, ha nem emel vagy cipel súlyos terhet az, aki aranyérrel küszködik.

Gyógynövények

Belsőleg hat a következő keverék: benedekfű, gyermekláncfűgyökér, bengekéreg, ezerjófű, papsajtlevél, rebarbaragyökér, gyújtoványfű, cickafarkfű és füstikefű - mindegyik azonos mennyiségben. Egyszerűbb elkészíteni Giovannini keverékét, amelyben cickafarkfű, pásztortáskafű, pemetefű, feketenadálytő-gyökér és vérontó-gyökér található, ugyancsak mindegyik növényből azonos mennyiség.

Fekete nadálytőből (40%), cickafarkfűből (30%), aprócsalánból (20%) és salátaboglárkából (10%) szintén készíthetünk aranyér elleni, belsőleg ható teát. Egész napon át kis adagokban kell iszogatni. A kúra 20-30 napig tart.

Lemosások, fürdők

Ülőfürdők alkalmazásánál alapelv, hogy forró fürdőt csak akkor vegyünk, ha az aranyeres csomók nem véreznek, illetve ha a beteg gyenge. Viszont hideg ülőfürdőre van szükség erősen gyulladt csomóknál, és akkor, ha a beteg erősnek érzi magát.

Összehúzó és fertőtlenítő hatású fürdőt készíthetünk apróra tört tölgyfakéregből. Két-három evőkanálnyit tegyünk egy liter hideg vízbe, lassan főzzük fel, és öt perc múlva szűrjük át a főzetet. Hagyjuk hűlni 40 celsius hőmérsékletűre, és keverjük az ülőfürdőhöz. A kúrát naponta 10-20 percig végezzük.

Elsősorban fájdalmas aranyér kezelésére jó a kamillafürdő, amely gyulladásgátló és keringésjavító hatású. Egymaréknyi kamillavirágot főzzünk fel 2 liter vízben, hagyjuk állni 15 percig, szűrés után öntsük a langyos ülőfürdőhöz.

Ugyancsak ülőfürdőhöz használható keverék receptje (mindegyik növényből azonos mennyiséget véve): tölgyfakéreg, fűzfakéreg, gyújtoványfű, diólevél, papsajtlevél, zsályalevél, libapimpó, vadgesztenyelevél, zsurlófű és kamillavirág.

Kenőcs

A körömvirágkenőcs jól használható akkor, ha külső aranyérről van szó. Csillapítja a fájdalmat és a viszketést, javítja a vérellátást.

Ugyancsak előnyös lehet az orbáncfűből készült kenőcs, amely mérsékli a fájdalmat, és segíti a duzzadt szövet összehúzódását is.

Táplálékkiegészítők

Elsősorban olyan készítmények jönnek szóba, amelyek erősítik a vénák falát, és csökkentik a bőrnek a gyógyulás közben fellépő irritációját. A C-vitamin flavonoidokkal együtt szedve erősíti az érfalakat. A cink gyorsítja a sebgyógyulást.

Ha az étrendünk nem tartalmaz elég rostot, érdemes megfontolni az útifűmag vagy a lenmag bevitelét. Mindkettő megkönnyíti a székletürítést, de csak akkor, ha sok folyadékot iszunk. Jól alkalmazható a lenmagolaj is.

A vastagbélrák megelőzése és a megfelelő véralvadás szempontjából fontos a kalcium és a magnézium szedése, lehetőleg szerves kötésű, vagyis kelát formában (a kalcium és a magnézium ideális aránya 2:1-hez). Az E-vitamin ugyancsak segíti a véralvadást és a sebgyógyulást. A B-komplex vitamin részint az emésztést javítja, részint pedig a végbéltájon is csökkenti a feszültséget. Különösen vérző aranyérnél előnyös a K-vitamin bevitelének növelése. Jó forrása a lucerna, a tengeri hínár és alga, továbbá valamennyi zöld levelű zöldség, illetve az ezekből előállított táplálék kiegészítők.

Kürti Gábor

Életforma.hu 

 

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: