A politikus az MTI-nek nyilatkozva rámutatott: a magyar közösségnek a legfontosabb az, hogy a jogszabály közelebb hozza a döntéshozatalt az állampolgárhoz.
"Az önkormányzataink, ahol többségben vagy hangsúlyosan ott vagyunk, olyan kérdésekben tudnak dönteni, amelyekben eddig Bukarestben döntöttek" - mondta Borbély László.
Felidézte: az RMDSZ már júniusban a parlament elé terjesztett egy decentralizációs tervezetet, amelynek számos elemét a kormány is átvette. Az RMDSZ 85 módosító indítványt terjesztett be a jogszabály tervezetéhez: ezek közül is többet elfogadtak, így egyebek mellett újabb Maros megyei sportlétesítmények és ifjúsági táborok kerülnek a megyei hatáskörbe utalt intézmények listájára - számolt be Borbély László.
Mint mondta, fontos, hogy a feladatok mellé pénzügyi forrásokat is rendeljenek. A finanszírozást tartalmazza ugyan a 2014. évi költségvetés-tervezet, de jövőre egy normatív rendszerrel kell még kiegészíteni a decentralizációs törvényt, hogy ne a mindenkori kormány jóindulatától függjön az, lesz-e pénz az önkormányzati hatáskörbe kerülő közszolgáltatások működésére - magyarázta.
Az RMDSZ politikai alelnöke szerint a decentralizáció másik "hozadéka" az, hogy megnehezíti az erdélyi magyarság által kifogásolt régiókialakítási tervek megvalósítását. "Miután kiosztották a hatásköröket a megyékhez és megyeközpontokhoz, sokkal nehezebb lesz ezeket megint visszahozni regionális szintre" - vélekedett.
Hozzátette: az RMDSZ-frakció tagjai nem támogatják aláírásukkal azt, hogy az ellenzék bizalmatlansági indítvánnyal próbálja meg hátráltatni a törvény hatályba lépését.
Victor Ponta miniszterelnök úgynevezett kormányzati felelősségvállalással készül kedden délután a parlament elé terjeszteni a decentralizációs törvényt. Vagyis a jogszabályt nem vitatja meg a parlament, az néhány napon belül automatikusan hatályba lép, hacsak nem bizonyul alkotmányellenesnek, vagy az ellenzéknek nem sikerül a kormányt megbuktatnia egy bizalmatlansági indítvánnyal.
A jogszabály értelmében egyebek között a jelenleg minisztériumi alárendeltségében működő közegészségügyi intézmények, mezőgazdasági igazgatóságok, munkaügyi felügyelőségek, sportlétesítmények, kulturális igazgatóságok kerülnének önkormányzati hatáskörbe.