Az RMDSZ listáját Winkler Gyula és Sógor Csaba jelenlegi EP-képviselő vezeti, a harmadik helyet Vincze Lóránt, az RMDSZ külügyi titkára foglalja el, a negyedik és ötödik helyen Hegedűs Csilla, az RMDSZ kulturális főtitkár-helyettese és Antal Lóránt, a Magyar Ifjúsági Értekezlet jelöltje indulnak.
Az RMDSZ a szükséges 200 ezer helyett több mint 270 ezer támogató aláírást gyűjtött össze - mutatott rá a szövetségi elnök. Hozzátette: az érdekképviselet számára az ötszázalékos bejutási küszöb túllépése a legfontosabb, s ennek érdekében az RMDSZ-nek az erdélyi magyarsággal kell összefognia.
Az MTI kérdésére, hogy milyen támogatásra számít az RMDSZ a Magyar Polgári Párt (MPP) részéről, amellyel pénteken kötött együttműködési megállapodást, a listán azonban nincs MPP-s jelölt, Kelemen Hunor úgy válaszolt, hogy a megállapodás hosszú távú, nem a mostani EP-választásokról szól. Elmondta, hogy az MPP "felelősségteljesen és nagyon tisztességesen" viselkedett, és a két szervezet nem a befutó helyeket, hanem a közös célokat, az autonómiát és közösségi jogokat helyezte előtérbe.
"Két olyan politikai alakulat, amely felelősségteljesen viszonyul az erdélyi magyar közösség jövőjéhez, meg tud egyezni. Azzal nem tudtunk megegyezni, sem mi, sem a MPP, aki az elmúlt esztendőkben egy dolgot bizonyított be, azt, hogy rombolni tud, építkezni nem" - jegyezte meg Kelemen Hunor.
2009-ben Magyar Összefogás néven az RMDSZ együttműködési megállapodást írt alá az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanáccsal (EMNT) és az RMDSZ jele alatt indított akkori közös EP-listát Tőkés László, az EMNT elnöke vezette. Mivel Tőkés László rendszeresen bírálta a szövetséget és védnökségével egy újabb politikai rivális, az Erdélyi Magyar Néppárttal (EMNP) is színre lépett, az RMDSZ idén már nem volt hajlandó tárgyalni velük a közös EP-lista lehetőségéről.
Az összefogásra tett eredménytelen felhívásai nyomán az EMNP február végén úgy döntött: nem indít saját jelöltlistát, hogy a kialakult helyzetben ne kockáztassa az erdélyi magyarság EP-képviseletét, ugyanakkor azt javasolta Tőkés Lászlónak, fogadja el a Fidesz felkérését, és induljon a Fidesz-listán újabb brüsszeli mandátumért.
Az összlakosság 6,5 százalékát kitevő magyarságnak Románia 2007-es uniós csatlakozása óta három képviselője van az EP-ben (Tőkés László, Winkler Gyula és Sógor Csaba), mivel mind a 2007-es időközi, mind a 2009-es EP-választáson az átlagot jelentősen meghaladó részvétellel az érvényes voksok kilenc százalékát adta le.