Ausztria külügyminisztere csökkentené az Ausztriában élő román gyermekeknek járó állami támogatás összegét. Sebastian Kurz szerint nem fair, hogy Ausztria mintegy 160 eurót fizet minden gyermek után, míg Romániában a gyermekpénz jóval kisebb ennél az összegnél. Európai szinten szabályozná a társadalmi rendszerek működését a befogadó államok javára, és ebben a kérdésben azonos álláspontot képvisel Nagy-Britanniával.
A külügyminiszter kiszámította: két gyermek után az osztrák állam mintegy 300 eurót fizet, ami megfelel a román átlagkeresetnek. Ha az állam a romániai viszonyokhoz igazítaná a gyermekpénzt, akkor a támogatás értéke nem haladná meg a 30 eurót. Rudolf Hundstorfer osztrák munkaügyi miniszter kritikát fogalmazott meg a kezdeményezéssel szemben, ami jelzi: a kérdés feszültséget kelthet a kormánykoalícióban.
A Heute című lap összeállítást közölt arról, hogy az európai országokban hogyan változik a gyermekpótlék értéke. Eszerint Dánia 197 eurót, Németország 184 eurót, Ausztria 160 eurót fizet minden egyes gyermek után. A lista végén Görögország szerepel 5 euróval, majd Románia 9 euróval.
Codrin Scutaru munkaügyi államtitkár szerint Románia nem fogadhatja el, hogy polgárai másodrendűeknek számítsanak az EU más államaiban. Megjegyezte: az Ausztriában dolgozó románok többsége szakmunkás vagy értelmiségi, aki jelentős hozzájárulást is fizet az osztrák szociális rendszernek.
A román külügyminisztérium közleményben szögezte le: az EU-n belüli mozgási szabadságnál nem lehet hátrányos megkülönböztetést alkalmazni. A bukaresti külügyi kommüniké szerint Kurz vádaskodása egy osztrák belpolitikai vita áldozataivá teszi a legálisan ott dolgozó románokat, akiknek a kiemelését Bukarest azért is méltánytalannak tartja, mert az Ausztriából külföldre juttatott családi pótlékok sorában Románia csak az ötödik helyen áll Magyarország, Szlovákia, Lengyelország és Szlovénia után.
Rovana Plumb román munkaügyi miniszter is megszólalt az ügyben, jogilag helytelennek, politikailag elfogadhatatlannak nevezve azt a felvetést, hogy az uniós államok a származási ország szerint megkülönböztetett módon állapítsák meg a vendégmunkásoknak járó szociális juttatásokat.
Az osztrák gazdasági minisztérium közlése értelmében 2013-ban Ausztria 206 millió eurót fizetett a külföldi állampolgárok gyermekei után, míg 2010-ben ez az összeg alig érte el a 150 millió eurót. A magyar állampolgárok gyermekeire 65, a szlovákokra 48, a lengyelekre 31, a szlovénekre 13, a románokra 11 millió eurót költött az osztrák állam.