A nagy meleg nagyon megviseli az emberi szervezetet, ezért érdemes megfogadni a Szatmár Megyei Közegészségügyi Igazgatóság által közreadott jótanácsokat:
- Viseljenek könnyű, vékony, világos színű, természetes anyagból készült öltözéket, kalapot, napszemüveget.
- Köthetnek a csuklójukra hideg vízzel megnedvesített anyagdarabot (zsebkendőt, rongyot, gézt)
- Igyanak sok folyadékot: ásványvizet, teát, 2-3 liternyit naponta. Nagyon fontos, hogy megfelelő folyadékbevitelt biztosítsanak a gyerekeknek is, különben kiszáradnak. Bárhová mennek, vigyenek magukkal ivóvizet.
- A helyiségeket elfogadható hőmérsékleten lehet tartani, ha napközben (9 és 21 óra között) zárva tartják az ablakokat, lefüggönyözve, egyébként pedig nyitva hagyják őket, hogy szellőzzék a lakás.
- 12 és 16 óra között ne tartózkodjanak a napon. A járnivalókat, utazást, kertészkedést, sportolást, játszást stb. időzítsék e perióduson kívülre. Ne induljanak hosszú útra klímaberendezés nélküli járművel. Sohase hagyják a gyerekeket napon álló járművekben!
- Ne napozzanak 12-16 óra között: a káros UV-sugarak akkor a legerősebbek. Azon kívül is használjanak UV-szűrős napvédő szereket (naptej stb.). A túl sok ibolyántúli sugárzás hatása komoly kockázati tényező a napszúrás, leégés, hosszú távon pedig a bőrrák megjelenésére. Az egészen kicsi gyerekek számára a félárnyékos-árnyékos hely a megfelelő. Ne menjenek a vízbe felhevült testtel, evés után pedig várjanak 1-2 órát, mielőtt a medencébe mennének. Kerüljék a természetes édesvizekben való fürdést, mert ezek rágcsálók vizeletével szennyezettek lehetnek, és leptospirózisos megbetegedés veszélyét hordozzák.
- Kerüljék a hosszas fizikai erőkifejtést a nap legmelegebb szakában. A mezőgazdasági, építkezési, útépítési stb. munkálatokat a reggeli és esti órákra kell megszervezni, akárcsak az olyan ipari csarnokokban végzett munkát, ahol nem lehet megfelelő mikroklímát biztosítani.
A személyes komfortérzetért és a betegségek megelőzésére:
- zuhanyozzanak gyakran, langyos vízzel
- kerüljék a zsíros ételek, szeszes italok és a túl sok kávé fogyasztását
- tartsák az élelmiszereket a hűtőben, főzzék fel az előző nap készített ételt.
- kerüljék a zsúfolt, rosszul szellőzött helyiségeket, ahol a magas hőmérséklet rosszullétet vagy a szív- és érrendszeri zavarokat okozhat. Ha úgy érzik, megártott a hőség, hagyjanak abba mindenféle fizikai munkát néhány órára, és pihenjenek hűvösebb helyen. Ha a hőség következtében betegség-tünetek jelentkeznek, tanácsos orvoshoz fordulni.
Naponta beszéljenek az idős rokonokkal, szomszédokkal, hogy segítségükre legyenek a kánikulai napok átvészelésében.