Méhes Kati volt az első díjazott
Az RMDSZ idei díjazottjai
A Harag György Társulat művészeinek előadása
Az Északi Színházban folytatódott a március 15-i megemlékezés.
A Petőfi Sándor szobornál megtartott ünnepi megemlékezés után az Északi Színházban folytatódott a rendezvény. Az egybegyűlteket a Szatmár Megyei RMDSZ elnöke, Csehi Árpád Szabolcs köszöntötte. A politikus március 15-e fontosságára hívta fel a figyelmet, ám kifejtette: a magyarság legnagyobb napját nem méltóképpen ünnepeljük idén Szatmárnémetiben.
"Méltatlannak tartom, hogy az István-tér nem volt elég nagy mindannyiunknak. Méltatlannak tartom, hogy amíg a Petőfi szobránál hajtottunk fejet, néhány száz méterrel odébb más rendezvény is zajlott, amelyen szintén magyarok ünnepeltek. Ugyanazt a Petőfit, ugyanazt a szabadságharcot, ugyanazokat az eszméket, ugyanazt a nemzetet ünnepelték. Mégis máshol. Nem méltó ez a márciusiak felelősségtudatához, hiszen a szobrot minden magyarnak állítottuk. Évtizedeken át megvolt a bölcsesség, hogy kéz a kézben haladva érjünk el eredményeket, hogy felismerjük, nem egymás ellen vagyunk. Meglepő, de igaz: sokkal tisztábban látták 163 évvel ezelőtt az összetartás szükségességét, mint ma. '48 tavaszán sem volt teljes az egyetértés, de megvolt a bölcsesség meghajolni a nemzet nagysága előtt" - mondta el Csehi Árpád.
Beszédét követően következett dr. Csikány Tamás ezredes, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem tanszékvezetője előadása. Az egyetemi tanár érdekfeszítő előadást tartott a magyar huszárokról, amelyek távol otthonuktól kaptak hírt a forradalom kitöréséről, majd magukat nem kímélve dezertáltak és nekivágtak a hazavezető útnak, hogy a magyar nemzet szolgálatára lehessenek.
dr. Csikány Tamás ezredes előadása
Az érdekfeszítő előadást követően sor került az RMDSZ híjak átadására is, amelyet immár ötödik éve kioszt a Szatmárnémeti RMDSZ. A díjazottakat Kereskényi Gábor, a Szatmárnémeti szervezet elnöke köszöntötte. Következzenek a díjazottak, illetve laudációjuk.
I. Művelődés
MÉHES KATI színművésznő
1973-tól, azaz 38 éve szolgál rendületlenül Thália szatmárnémeti templomában. Kiemelkedő színművészi munkásságát számos díjjal elismeréssel jutalmazták már. 1999-ben Harag György Emlékplakettet vehetett át, 2001-ben pedig megkapta az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Poór Lili díját. Méhes Kati azonban nem elégedett meg azzal, hogy Szatmárnémeti jeles színművészeként tevékenykedjék, hanem fáradhatatlan művelődés-népszerűsítő és hagyományőrző tevékenységet is folytat az Ady Endre Társaság oszlopos tagjaként. Mára elképzelhetetlenné váltak nagy szabadtéri rendezvényeink - mint a Családi Hétvége vagy a Partiumi Magyar Napok - az ő közreműködése nélkül, mely által elénk tárja a népi kultúra legjavát - a szatmári népdaloktól a humoros népi anekdotákig.
II. Szervezetépítés
GALIGER VERONIKA
A Szatmárnémeti RMDSZ szervezet munkájában a kezdetektől szerepet vállalt. A városi RMDSZ 1-es körzetének szervezőjeként, választmányi tagjaként, majd alelnökeként részt vett a szervezet mindennapi életében 1990-től napjainkig.
Galiger Veronika olyan 20 éves tevékenységet tudhat a háta mögött, mely nélkül ma az RMDSZ nem lehetne a város legerősebb politikai alakulata. Veronika néni soha nem kérdezte, mit tesz érte az RMDSZ, hanem mindig azt kérdezte: mit tehet a szervezetért, mit tehet a szatmári magyarságért. Helytállása, szervezetépítő munkája példát mutat a fiatal nemzedéknek is.
III. A szatmári sportéletért
FÓGEL LÁSZLÓ
Fógel László már ifjú korában örök barátságot kötött a sporttal, válogatott tájékozódási futóként és kosárlabdázóként. A 2007-ben alakult Szatmárnémeti Városi Sportklub társadalmi munkában tevékenykedő elnökeként már az első pillanatoktól igen magasra tette azt a bizonyos lécet. Így történhetett meg az, hogy a női kosárlabda csapat történelmet írt: egy év alatt feljutott az első osztályba és újoncként bronzérmet szerzett. A klub másik szakosztálya a férfi kézilabda csapat is 2009-ben - Szatmár város történetében először - feljutott a Nemzeti Ligába.
Most pedig újabb történelmi sportsiker kapujában állnak a város kosaras lányai, hiszen reális esélyünk van a bajnokság megnyerésére.
A műsort a Harag György színtársulat művészeinek forradalmi hangulatú versekből, prózából összeállított ünnepi műsora zárta Bessenyei István rendezésében.