Ami a megfelelő környezetet illeti, a pihentető alváshoz mindenekelőtt jó levegőre, illetve optimális klímára van szükség. Ez azonban nem azt jelenti, hogy az ablakot tartósan tárva kell tartani. A hozzáértők szerint elég, sőt jobb is lefekvés előtt mintegy negyedórán át jól kiszellőztetni, s hasonló időtartamú szellőztetésre van szükség felkelés után is. A komplett levegőcsere ezáltal biztosítható. Az optimális hőmérséklet pedig az alváshoz mintegy 18 fok, a páratartalom pedig 50 százalék.
A matraccal kapcsolatban a német szakértők szerint nem az a fontos, hogy az kemény vagy puha legyen, hanem az, hogy a legjobban megfeleljen az alvó személy igényeinek. "Felülre" pedig a könnyebb takarók a legalkalmasabbak, a nehéz dunyhák csak súlyt jelentenek, de egyáltalán nem melegítenek jobban, mint a korszerű anyagokból készült könnyű takarók.
A szakemberek esküsznek továbbá a sötétségre. Szerintük a fényt száműzni kell a hálószobából a pihentető alvás érdekében. Különösen nyáron ajánlatos a sötétítőfüggöny, hacsak az érintett személy nem akar a felmenő nappal együtt akár már fél ötkor ébredni. A világító ébresztőórákat, valamint az elektronikus eszközöket, köztük a televíziót és a hifitornyokat ugyancsak száműzni kell az ágy közeléből.
Azután fontos, hogy a németek lehetőség szerint minél nyugodtabban készüljenek az elalvásra. Ezért a hálószobából el kell távolítani minden olyan tárgyat, amely elvonhatja a figyelmet az alvástól, s töprengésre késztethet. Így például minden fajta takarítóeszközt, továbbá számlát, s általánosságban mindent, ami a napi munkával függ össze. Törekedni kell arra, hogy a hálószoba semmiképp ne legyen "összetéveszthető" a munkahellyel.
A szakértők szerint fontosak a különböző rituálék is, legyen szó akár egy pohár meleg tejről, akár egy csésze nyugtató teáról, akár egy nyugtató fürdőről vagy épp egy könnyű sétáról, esetleg pihentető zenéről. A lefekvés előtti sportolás, a koffeintartalmú italok és a túl sok alkohol ugyanakkor nehezíti az elalvást. Ez utóbbi különösen csalóka, mert segíti ugyan a villámgyors álomba merülést, de annál inkább rombolja az alvás minőségét.
A legfontosabb azonban mégis az, hogy az emberek pozitív gondolatokkal készüljenek az alváshoz. Sokan ugyanis akár órákon át is éberen fekszenek az ágyban, s ott próbálják megoldani napi gondjaikat. Ennek elkerülése, az ártalmas gondolatok kikapcsolása érdekében a szakértők azt ajánlották: minden gondot fel kell írni egy darab papírra, s az azokkal való foglalkozást tudatosan másnapra kell halasztani. Ehelyett pedig csakis olyan örvendetes dolgokra szabad gondolni, amelyek aznap kimaradtak az életből. Csakis az ily módon "kitakarított" gondolatok segítik a test és a szellem számára egyformán fontos alvást - vélekedtek a megkérdezett szakemberek.