Ez a folyamat bizonyos szempontból hasonló a női menopauzához, mégis több vonatkozásban eltér attól. A férfiklimax egyszerűen fogalmazva, a férfi élettani és szexuális életműködéseinek hanyatlását jelenti. Hozzávetőleg 50 év körül veszi kezdetét, tehát 5-8 évvel később, mint a nők menopauzája. Nem gyors lefolyású, hanem fokozatosan zajlik. Szerencsére nem jár olyan drasztikus tünetekkel, mint a legtöbb nő menopauzás átállása. Sok férfi retteg attól, hogy a férfiklimaxszal párhuzamosan a teljesítőképessége és a nemzőképessége is tovaillan. Pedig a nemzőképesség, a változási évein túl, akár a késő öregkorig is megmaradhat. Ezzel ellentétben a nők termékenysége a menopauzát követően teljesen megszűnik.
Meg kell említenünk néhány objektív és szubjektív változást is, melyek a női menopauzához hasonlóak ugyan, de jóval enyhébb formában nyilvánulnak meg. Ilyen például az erőteljes izzadás, váltakozó hevülési hullámok, szédülés, álmatlanság, fejfájás, fáradékonyság, erősebb szívdobogás, magas vérnyomás valamint a test alsó részén, a has és a csípő tájékán megmutatkozó zsírlerakódás. Mindezekhez még a szellemi kapacitás, a memória romlása, depressziós hangulat, hullámzó kedélyállapot, ingerlékenység is társulhatnak.
A férfiklimax, egyfajta kapuzárási pánik, olyan válságos időszak, ami a szexuális életre is kihatással van: még a teljesen egészséges szervezetet is legyűri, ami a libidó csökkenésével veheti kezdetét, csökkenhet az aktusok gyakorisága, de a potenciára is negatívan hathat. Az andropauza ideje alatt, a külső nemi szervek nem változnak lényegesen, mindössze a prosztata enyhe térfogatbeli növekedése észlelhető. A férfiklimaxon kívül, többnyire 50-60 éves kor környékén veszi kezdetét az agyi érelmeszesedés is, mely az előbbiekben felsoroltakhoz hasonló tünetekkel jár. Éppen ezért a két, meglehetősen eltérő kórképet nem egyszerű megkülönböztetni egymástól.
A gyógyszeres kezelés a legtöbb esetben elegendőnek bizonyul, de az androgénterápia már jóval hosszadalmasabb procedúra. Szükség esetén, és a tünetek jellegétől függően, a kezelést pszichoterápiával is kiegészítik. A lényeg, hogy a változást az élet elkerülhetetlen velejárójaként fogadjuk el, élminőségünkön igyekezzünk a legtöbbet javítani, próbáljunk teljes értékű életet élni, ez alól pedig a szexualitás sem képez kivételt.