A lengyel-magyar barátságról szólt üdvözlőbeszédében Hágó Attila Nándor
A főszervező, Hágó Attila Nándor muzeológus szólt röviden magáról a vándorkiállításról. Ezután dr. Németi János tudományos kutató beszélt Bem Józsefről. Kiemelte, hogy Józef Zachariasz Bem mint elkötelezett lengyel szabadságharcos jellemezhető. Elsősorban katona volt, aki mindenkoron Lengyelország felszabadításáért szállt síkra. Az 1848-49-es magyar forradalom és szabadságharcban is mint a hazája szétdarabolásában részt vállaló Habsburg-dinasztia elkötelezett ellensége vett részt.
Kisebbfajta előadásában számos érdekességet megemlített. Szól egyebek mellett a '48-as szabadságharcban részt vevő többi lengyelről, például Rulikowski Kázmérről is. Utóbbi orosz tisztként került a Kárpát-medencébe, s szívének engedelmeskedve átállt a magyar szabadság, átvitt értelemben az univerzális emberi szabadság ügyéhez. Emlékét ma Nagyváradon egyebek mellett a róla elnevezett városi temető őrzi. Dr. Németi János Bem apó szatmári vonatkozásait is felelevenítette. Így elmondta, hogy útban az erdélyi had felé Szatmárnémetiben is járt a hős lengyel tábornok.
Petőfi Sándor, Bem tábornok hadsegédje
A vándorkiállítás egyébként 28 plakátból áll. Ebből viszont csak 21-et tekinthetnek meg a nagykárolyiak, illetőleg a környékbeliek. (Mindazonáltal vajmi keveset vesztünk, hiszen 3-4 tabló Bem József hazahozatalát, szülővárosa mostani tájképét, illetve a lengyel-magyar barátság jelképét ábrázolja.) az Erdélyi csatakörkép elnevezésű panorámából kivett képeket tartalmaz egyebek mellett a kiállítás. Ezt az alkotást magyar megrendelésre magyar és lengyel festőkből álló közösség alkotta Jan Styka és Vágó Pál vezetésével. A mű 1897 szeptemberére készült el.
A kiállítás két hétig lesz látogatható hétköznapokon 9 és 15 óra között. A belépés díjtalan, minden érdeklődőt sok szeretettel várnak. Érdemes - történelmünk iránt érdeklődőknek majdhogynem kötelező - elmenni!
Bem tábornok a csatamezőn
Bem József szarkofágja nem kerülhetett a szent lengyel földbe, mivel áttért a muszlimok hitére, így ég és föld között "lebeg"