Megkérdezésünkre Kónya László főtanfelügyelő-helyettes a Szatmár.ro-nak elmondts, évek óta a magyar oktatással foglalkozó tisztségviselők, megyei és országos szinten próbálják elfogadtatni azt a valóságot, hogy a magyar családokban, magyar anyától születő gyerekek anyanyelve a magyar, és nem a román, ezért a román nyelv tanítását úgy kell megszervezni, ahogyan más idegen nyelvek elsajátításánál történik.
Eddig minden próbálkozás kudarcba fulladt, Kónya László szerint bizonyos nacionalista körök szinte nemzetárulásnak tekintették a román nyelv idegen nyelvként való bevezetését a magyar diákok körében. Már a 2006-2007-es év folyamán újra előtérbe került ez a probléma, és a tanügyminisztériumban levő kisebbségi nyelvet oktató tisztségviselők többször tanácskoztak három megyében román nyelvet oktató szaktanárokkal, és kidolgoztak ennek az eszmének megfelelő módszertant.
„Okvetlenül szükség lenne erre a változtatásra, mert ellenkező esetben továbbra is az fog fennállni, hogy a gyerekek a nem megfelelő módszer miatt nem fogják tudni elsajátítani a román nyelvet. A román tankönyvekben a hangsúly az irodalomra esett, és nem a nyelv mint kommunikációs eszköz tanítására. Felvetődik a kérdés, hogyan tanulják meg a gyerekek a rámán irodalmat, mikor a kommunikációs eszköz, mint a nyelvet nem ismerik.” –nyilatkozta Kónya László.
Arra a kérdésre, hogy a kormányfő csak reklámfogásnak szánta-e kijelentését, a főtanfelügyelő-helyettes elmondta „Meg vagyok győződve arról, hogy a kormányfő tanácsosai a kapott kérvények, kérések alapján határozottan ajánlották Basescunak, hogy kiálljon a probléma mellett”