Ebben az évben a mekkai zarándoklat szerdán, a hagyományok szerint a holdév utolsó hónapjának nyolcadik napján kezdődik.
Minden napra el van rendelve a megfelelő szertartás, amelyek rendjét utolsó zarándoklata során maga Mohamed próféta alakította ki, bár azóta történtek kisebb módosítások. A muzulmán hívőknek, ha anyagi körülményeik lehetővé teszik, életük során legalább egyszer el kell zarándokolniuk Mekkába, a Kába kőhöz, amely felé fordulva imádkozik - év közben is - minden muzulmán, bárhol éljen a világon.
Évente mintegy 2,5 millió hithű muzulmán keresi fel Mekkát, ez a világ egyik legnagyobb ilyen jellegű rendezvénye. Egy-egy ország egymillió lakos után ezer zarándokot küldhet. A legtöbben, kétszázezren Indonéziából utazhatnak Mekkába.
A zarándokok biztonságát a szent helyeken százezer biztonsági ügynök felügyeli. Idén húszezer orvos is a helyszínen lesz, mivel a hatóságok tartanak a H1N1 vírus terjedésétől. A polgári őrség 13750 emberével és 900 járművével segít a hatóságoknak, amelyek munkáját 1852 köztéri kamera támogatja a Nagymecset környékén és további hatszáz a Mína völgyében, ahol "az ördög megkövezése" történik.
Mekkai zarándoklat - a világ minden részéről érkeznek hithű muzulmánok
A legenda szerint ezen a helyen háromszor jelent meg az ördög, előbb Ábrahám prófétát, majd a feleségét, végül a fiát kísértette meg, de ők megvetésük jeleként hét kavicsot vetettek rá. A zarándokok ennek emlékére egy sekély árokban, 272 méteres útszakaszon álló három kőoszlopra dobják kavicsaikat. A hatalmas tolongásban 1990-ben 1426 ember fulladt meg egy alagútban, két évvel ezelőtt pedig 251 zarándokot tapostak halálra.
Harminckétezer férfi és női idegenvezető, mutavvif szervezi a zarándokok tartózkodását és utazását.
A Nagymecset előtti szabad terület mintegy 368 ezer négyzetméteres. Egymilliónál több hívő fér el rajta, és a tervek szerint jövőre megduplázzák területét.
A Nagymecset tágas, négyszögletes belső udvarának közepén, egy talapzaton áll a nagyjából kocka alakú, kő- és márványtömbökből épült Kába szentély. Ajtaját 280 kilogramm arany díszíti. Az épületet fekete lepel, a kiszva borítja, amelyet a Koránból vett, ezüsttel és arannyal írott idézetek ékesítenek.
A mekkai zarándoklat (Haddzs) az iszlám ötödik pillére. Minden muszlim kötelessége legalább egyszer életében - ha megteheti - elvégezni a zarándoklatot Mekkába, a Szent Mecsethez (harám). A mekkai zarándoklat az iszlám naptár Dhu al-Hiddzsah hónapjának (a muszlim holdnaptár 12. hónapja) 8. és 10. napja közé esik. A 365 napos napévet számoló nyugati naptár szerint mindig más időpontra esik. A zarándok a haddzs alatt világi életét felfüggesztve csak Istennek (Allah) él. |