Külföldről kaptuk a hírt: új technikát fejlesztettek ki a látás javítására. Az alapelv: kemény kontaktlencsét kell viselni éjszakánként (egy darabig), és nappal nem lesz szükség okuláréra!
Nyilván hamarosan nálunk is alkalmazni fogják az ortokeratológiának, vagy „ortho-K”-nak nevezett technikát, ezért érdemes megismerkedni a másutt mostanában elterjedő technikáról.
A rövidlátás oka, hogy a távoli tárgyakról jövő fénysugarak nem az ideghártya sárgafoltján, azaz nem a legélesebb látás helyén, hanem az előtt, az üvegtestben egyesülnek. Az új technika lényege, hogy egy, a személyre tervezett és éjszaka viselt kemény kontaktlencse a szaruhártya görbületét megváltoztatja. Reggel a lencse eltávolítása után szaruhártya laposabb marad, így szemüveg nélkül is jól lát a páciens.
A rövidlátás fokától függ, mennyi ideig, hány éjszakán keresztül kell viselni a lencsét. Ha csak enyhe rövidlátásról van szó, akár pár éjszaka is elég! Az eddigi (külföldi) tapasztalatok szerint a legtöbb embernél nagyjából két hónapra van szükség. –6-nál erősebb rövidlátásnál viszont már nem garantált az eredmény.
A kemény kontaktlencse
sem képes véglegesen „újraformázni” a szaruhártyát, ezért időről időre ismét az
éjszakai kontaktlencse viseléshez kell visszanyúlni. Az ortokeratómia szószólói
szerint a rövidlátók 70-80 százaléka eldobhatná a szemüvegét, ha ezt a
megoldást választaná. Sőt, azt is állítják: gyerekeknél még hatásosabb, mert
nekik nincs szükségük később ún. „emlékeztető” lencseviselésre. kiskegyed
|
SzÓ