2016-10-14 12:05:46• hírek • MTI

A kulturális minisztérium nem áll Csíksomlyó útjába

A román kulturális minisztérium nem kívánja megakadályozni, hogy a csíksomlyói pünkösdi búcsú felkerüljön az Egyesült Nemzetek Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezetének (UNESCO) szellemi kulturális örökségi listájára - írta pénteki számában a Krónika című erdélyi napilap.

A lap azt követően kérdezte meg a bukaresti minisztériumot, hogy Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke több ízben is arról beszélt: a szakértői kormány megpróbálja megakadályozni, hogy a csíksomlyói búcsú UNESCO-védettséget kapjon.

A Krónika által írásban feltett kérdésekre a román kulturális minisztérium azt válaszolta, hogy a csíksomlyói búcsú iratcsomóját 2015-ben az UNESCO kérésére kiegészítették a világszervezet által megkövetelt szabványformátumnak megfelelően.

Arra a kérdésre, hogy a szaktárca támogatja-e a csíksomlyói búcsú UNESCO-felvételét, az Andrei Diaconescu főtitkár által aláírt levél nem adott egyértelmű választ.

A főtitkár arról tájékoztatta a lapot, hogy a dosszié jelenleg az UNESCO bizottságának kiértékelése alatt áll, és Románia nem tagja a bizottságnak, ezért a kulturális minisztérium nem vehet részt a döntéshozatalban.

Korábban Lazar Comanescu román külügyminiszter - Korodi Attila képviselő írásos interpellációjára válaszolva - közölte: a külügyi tárca támogatja a csíksomlyói búcsú felvételét a szellemi kulturális örökségi listára. A miniszter határozottan cáfolta, hogy Románia vissza akarná vonni a csíksomlyói búcsú felterjesztését.

Augusztus közepén Kelemen Hunor azt közölte, hogy értesülései szerint "a román külügyminisztérium és a kulturális tárca azon dolgozik, hogy a szakemberek által összeállított, minden érdekelt fél beleegyezését és támogatását élvező dossziét visszavonja".

A román kulturális tárca 2012 márciusában terjesztette fel az UNESCO szellemi kulturális örökségi listájára a csíksomlyói búcsút. Egy hónappal később azonban megbukott a jobboldali Ungureanu-kormány, amelyben az RMDSZ is részt vett, és a Ponta-kormány miniszterei nem tartották fenn a kezdeményezést. 2014 márciusában az RMDSZ is belépett a Ponta-kormányba, és a kulturális tárca élére visszatérő Kelemen Hunor ismét beterjesztette a kezdeményezést, melyről az UNESCO illetékes bizottsága várhatóan a november 28. és december 2. között, Addisz-Abebában tartandó ülésén dönt.

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: