A felmérés szerint a lakosság közel felének meggyőződése, hogy a kommunizmus önmagában helyes elv, csupán gyakorlati alkalmazása volt hibás, 38 százalék pedig pozitív fejleményként említi a szocialista társadalmi rendszer bevezetését a második világháború végén.
Az ÚMSZ a felmérés eredményeit úgy értékeli: az "örökös átmeneti korszak" eddigi húsz esztendeje elegendő volt ahhoz, hogy megszépítse az emberek emlékezetében a Ceausescu-féle "aranykort". Meglepő, hogy mennyire feledésbe merültek a diktatúra idején elszenvedett nélkülözések - írja a lap. Mégis - teszi hozzá - abban az időben nem voltak megélhetési gondok, sem munkanélküliek, nem volt lakáshiány. A szabadság teljes hiányát, a szakmai fejlődés akadályozását a legtöbben csupán másodlagos szempontnak tartják.
Kommunizmus - az idő minden emléket megszépít?
Árnyaltabb értékelést ad a Romania libera, amelynek szerzője szerint az emberek csak látszólag sírják vissza a kommunizmus időszakát. Első látásra úgy tűnhet, hogy az emberek nagy része gyűlöli a kapitalizmust és a szabadpiacot, a központosított gazdaság újbóli bevezetésére vágyik. A mostani gazdasági válság okozta bizonytalanság és szorongás csak fokozza bennük ezt az érzést.
Csakhogy a felmérésben egyetlen kérdés sem szerepelt a magántulajdonnal kapcsolatosan - teszi hozzá. "Ha megkérdezték volna őket erről - véli a cikk szerzője -, kiderült volna: a románok többsége ellenezné javainak felajánlását valamiféle ''kollektív tulajdon'' javára, amely biztosítaná az állam számára, hogy munkahelyeket teremtsen és újraossza a javakat". Az embereket a rendszerváltáskor kivívott szabadság nem érdekli, ehelyett milliomosok szeretnének lenni az állam pénzén - véli ugyanakkor az írás szerzője.