Ha egy nő előrehaladott korban szül gyereket, valószínűleg tovább fog élni, mint egyébként - fogalmazta meg kutatása eredményét Ken R. Smith, az amerikai Utah Egyetem kutatója. Csapatával megvizsgálta a szövetségi állam népesség-nyilvántartó adatbázisát, amely 1,6 millió mormonnak és utódaiknak az adatait tartalmazza. Elemezték négyszázezer, 1609 és 1850 között Quebecben élt kanadai adatait is. Mint a Journal of Gerontology szaklapban megírták, arra az eredményre jutottak, hogy azoknál a nőknél, akik negyvenöt évesen vagy még később szültek, csökkent a halálozás esélye.
Ezt egyébként már korábban is kimutatták, az azonban nem volt tisztázott, hogy a hosszú élet genetikailag meghatározott-e, vagy pedig az egészséges életmód, a jóltápláltság és a jobb szociális körülmények következménye. Ezért is érdekes a kutatás másik eredménye, amely szerint nem csak az idősebb korban szülő nők élnek tovább, hanem azok a férfiak is, akiknek legalább három lánytestvérük volt, és akik közül legalább egy a negyvenötödik életévét követően hozott világra csecsemőt.
A kutatás harmadik megállapítása szintén meghökkentette a kutatókat - a későn szülők sógornői egyáltalán nem éltek sokáig. A három pont összegzéséből azt a következtetést vonták le, hogy azok a gének, amelyek lehetővé teszik egy nő kései gyermekvállalását, saját és fivérük várható életkorát egyaránt meghosszabbítják. A férfiak és nők hosszú életét, illetve a nők elnyújtott termékenységét tehát ugyanazok a génen kódolják.