Zónánkban több mint húsz éve nem nyílt olyan kiállítás, amely kelta régészeti leleteket mutat be, pedig számos Szatmár megyei település rendelkezik kelta temetővel és III.-IV. századi kelta leletekkel. A november 17-én nyílt kiállítás nagy vonalban bemutatja a '60-as évek utáni kutatások eredményeit: temetkezési rítusokat, dísztárgyakat, kerámiákat, ékszereket és fegyvereket.
A kiállítást Liviu Marta, a Megyei Múzeum igazgatója nyitotta meg átadva a szót Németi János professzornak. Németi több mint negyven éve foglalkozik kelta-kutatással. Egyik érdekes műve Az „Északnyugat-romániai kelta kutatás rövid áttekintése", melyben szépen összefoglalja a területen már a III. században megtelepedő kelták nyomait.
Németi a kiállításmegnyitó keretében röviden összefoglalta a kutatások legfontosabb fázisait. Mint megtudtuk a csomaközi kelta temetőre 1961 augusztus 10-én bukkantak rá, a piskolti kelta temetőben pedig 186 sírt tártak fel 10 éven keresztül.
A professzor a Szatmár.ro-nak részletesen bemutatta a kelták temetkezési rítusát. Magyarázata szerint a férfi tetemek mellé fegyvereket, míg a nők mellé ékszereket raktak. A régészek különböző formájú edényeket is találtak a csontok mellett, amelyek arra utalnak, hogy a halottat a ősi kelta szokás szerint élelemmel - főként disznóhússal - és itallal látták el.
Hazánkban elsőként Kovács János tárt fel egy kelta temetőt 1911-ben, ezután hosszú ideig stagnált a kelta-kutatás. Az 1960-as évektől viszont újra lendületet kapott, és a hazai kutatók szép eredményekkel büszkélkedhetnek.