Ünnepi időszakban még inkább figyelnünk kell arra, hogy milyen ételetek vásárlunk, illetve fogyasztunk.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint, évente közel 130 millió ember betegszik meg ételmérgezés miatt. Különösen ünnepek-, így Húsvét alkalmával is növekvő tendenciát mutat a szalmonellás megbetegedések száma. Annak ellenére, hogy a szalmonellás fertőzés elsősorban a nyári időszakban elterjedt betegség, Húsvét időszakában is gyakran előfordul. Sajnos az esetek többségében a megyei egészségügyi statisztikák nem regisztrálnak minden egyes megbetegedést. A szalmonellás fertőzés esetében mosatlan zöldség, gyümölcs, de elsősorban nyers hús és tojás továbbítja a kórokozót. Ugyanakkor a higiénés szabályok be nem tartásával valamint az ételek nem megfelelő hűtésével és tárolásával is terjed.
Ünnepi időszakban - a hétköznapokhoz viszonyítva - a háromszorosára nő az ételmérgezéssel sürgősségi osztályra beutal páciensek száma. Az egyik legkellemetlenebb fertőzés az akut bélhurut, orvosi nevén „Salmonellosis gastroenteritica", közismertebb nevén a szalmonella. Mivel a szalmonella kedveli a nedves és meleg helyeket, ezért az ételek készítésekor feltétlenül tartsuk be a higiénés szabályokat.
Szalmonellás fertőzés esetében elsősorban nyers hús és tojás továbbítja a kórokozót
Jellegzetes tünetek: az étel elfogyasztását követően a szalmonellás fertőzés akár tünetmentes is lehet, majd az azt követő egy-két napban kezdeti levertség érzése és enyhe hőemelkedés jelentkezik, szövődmények esetén pedig magas láz, hasmenés és hányás. Amennyiben az előbbi tüneteket észleljük magunkon, azonnal forduljunk orvoshoz.
A fertőzés megelőzése: a higiénés szabályok betartása, alapos kézmosás és a konyhai eszközös fertőtlenítése szükséges. A főtt ételt, kihűlését követően mihamarabb hűtőszekrényben kell tárolni. Ne vásároljunk lejárt szavatosságú-, szennyezett héjú tojást, használat előtt feltétlenül mossuk le őket.
Élelmiszer-biztonsági szempontból, az elmúlt évekhez viszonyítva szerencsére egyre kevesebb rossz minőségű szezonális élelmiszert kell kivonni a forgalomból. Vásárláskor fordítsunk nagyobb figyelmet a tojás, füstölt húsárú, sonka és az édesipari termékek szavatossági idejére.