A találkozóról és annak eredményeiről Mariana Popa főtanfelügyelő számolt be a november 24-i sajtótájékoztató keretében. Amint azt megtudtuk, jelenleg a szatmári diákok 60,7 százaléka vesz részt szakiskolai képzésben. A főtanfelügyelő szerint ez a szám növekedőben van.
Bár a tendenciák azt mutatják, hogy egyre kevesebben tanulnak szakmát és mindenki diplomás akar lenni. És ez egy óriási probléma, mert nagy a hiány a képzett szakemberekből. Ezért is szerveztek találkozót a vállalkozók és a szakiskolák igazgatói között, hogy megbeszéljék mi lenne az, ami motiválná a fiatalokat egy-egy mesterség elsajátítására, és mire lenne szükség leginkább a munkaerőpiacon.
A találkozón 21 igazgató és 30 cégvezető vett részt. Kiderült, hogy Szatmár megyében leginkább a mezőgazdaság, az elektronika, a fafeldolgozás, valamint részben a kárpitozás iránt mutatkozott érdeklődés, bár még számos más szakmát kínálnak az itt működő iskolák.
A diákok főként az osztályfőnökök, a szülők és az iskolai tanácsadók hatására döntik el, hogy milyen szakmai képzésben vegyenek részt. Ezen viszont a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség megpróbál változtatni. Elsőként felmérik azt, hogy milyen munkaerőre van igazán szükség, és milyen cégek tudnak állást ajánlani a frissen végzett fiataloknak. Egyébként a megyénkben működő szakiskolák többsége partnerségben van az egyes vállalatokkal, hiszen a gyakorlati képzés többnyire a cégeknél zajlik.