A Romániai Denevérvédelmi Egyesület egy, a Romániában denevérvédelem témakörében érdekelt személyeket tömörítő civil szervezet, melynek küldetése a denevérvédelem és kutatás, valamint a természet és környezetvédelem. Ennek érdekében különböző tevékenységeket fejtenek ki, melyekkel kapcsolatban beszélgetést folytattunk az egyesület tagjával, Szodoray-Parádi Farkassal.
Mivel foglakozik jelenleg az Egyesület?
A Romániai Denevérvédelmi Egyesület aktuális tevékenységei a következők: részt veszünk a kiemelt fontosságú denevérélőhelyek felmérésében és ezek Natura 2000-es élőhelyként való minősítésében (EU szintű védett élőhelyek hálózata), denevérek élőhelyeinek felmérését végezzük több védett területen (nemzeti parkok,
természetvédelmi területek) - így a Szatmár megyei Túrmenti Természetvédelmi Területen is, útmenti denevérek felmérését és monitoringját kezdtük meg, - a felmérésből származó adatok segítségével a denevérek területhasználatát, ultrahangjaik sajátosságait tudjuk megállapítani, illetve felhasználhatóak lesznek a jövőbeni beruházási projektek hatástanulmányainak elkészítésekor. Folyik a hosszútávú Országos Denevérmonitoring projektünk, jelenleg a barlangi szülőkoloniák felmérése történik, folyókmenti denevérfelmérés folyik a Prut, Sebes Kőrös és Túr folyók mentén, a vízidenevérek mint bioindikátor fajok populációit felmérve, népszerüsítő kiadványokat készítünk a denevérekről és védelmük fontosságáról, konkrét védelmi tevékenységeket is folytatunk: barlanglezárás denevérbarát módon.
Milyen programokat terveznek a közeljövőben?
Denevérkutató és tapasztalat-átadó tábort szervezünk augusztus folyamán a munkánkba bekapcsolódni vágyó önkéntesek számára, valamint a denevérek népszerűsítését célzó Európai Denevéréj (European Bat Night, Noaptea Europeana a Liliecilor) rendezvényekre fog sor kerülni országos szinten augusztus utolsó hete - szeptember hónap folyamán. Ennek a rendezvénysorozatnak részét fogják képezni fotó- és plakátkiállítások, előadások, ultrahangdetektoros séták a denevérek nyomában.
Vannak-e társai, társszervezetei a Romániai Denevérvédelmi Egyesületnek?
Természetesen vannak, fiókszervezeteink alakultak Bukarest, Szeben és Székelyudvarhely városokban, ahol a legaktívabb helyi csoportok működnek. A tevékenységünk támogatói pedig a Polgártárs Alapítvány - Csíkszereda, a Globális Környezetvédelmi Alap az ENSZ Fejlesztési Programján keresztül, a holland Természetvédelmi és Mezőgazdasági Minisztérium Mátra programja, a britt Környezetvédelmi Minisztérium Darwin Kezdeményezés programja.
Aki többet szeretne megtudni az Országos Denevérvédelmi Egyesületről, meglátogathatja honlapjukat: http://datec.ro/batprotection/