Valószínűleg a dadogásban az öröklődésnek van szerepe, hiszen anatómiailag nem tudtak megállapítani semmilyen kiváltó okot. A dadogás általában 2,5 és 5 éves kor között alakul ki, soha nem 12 éves kor után és gyakran felnőttkorig kíséri az embereket.
A dadogás általában nem beszédzavar miatt alakul ki hanem pszichés okok váltják ki.
A pszichológusok tudják kezelni úgy a dadogó gyerekeket mint a felnőtteket.
Logopédusok is gyakran próbálnak segíteni a beteg gyerekeken, de a tünet megszüntetése még nem jelent teljes gyógyulást. Érdemes a kezelést kineziológiai valamint pszichológiai kezeléssel kibővíteni.
Hogyan viselkedjünk egy dadogóval?
Az első és legfontosabb szabály az a türelem. Mindig hallgassuk végig türelemmel azt amit mondani akar, soha ne próbáljuk helyette befejezni a mondatot. Ne pótoljuk ki helyette a befejezetlen szavakat.
Soha ne mondjuk azt a dadogónak hogy nyugodjon meg vagy hogy beszéljen lassabban, mert ezzel csak ellenkező reakciót érhetünk el.
Az is nagyon fontos hogy érzékeltessük a dadogóval hogy arra figyelünk amit mond és nem arra ahogyan mondja
Próbáljunk meg természetes módon viszonyulni a dadogóhoz, ne mutassuk ki azt ha zavarban vagyunk, de ha ez nem sikerül akkor mondjuk meg neki bátran hogy eddig még soha nem találkoztunk dadogóval és ezért vagyunk zavarban
Azzal is tisztában kell lennünk hogy egy dadogónak a telefonálás is rendkívül nehéz, ilyenkor is nagyon fontos a türelem.
A viszonylag lassú és tagolt beszéd is elkerülhetetlenül fontos lehet.
Kis Csilla