A Londoni Zoológiai Társaság tanulmányát a The Sunday Telegraph című brit lap vasárnapi számában ismertette. A kutatók hat majommal kísérleteztek, egyszerű, tárgyi fejtörőt oldattak meg velük: piros kockákat kellett kijuttatniuk egy csövekből álló útvesztőből, úgy, hogy azok végül beleessenek egy tartályba. A kutatók nem késztették az állatokat, még csak jutalommal sem kecsegtették a fél tucat főemlőst, pusztán lehetőséget teremtettek nekik a szellemi edzésre.
A majmok szemlátomást élvezték a feladvány megoldását függetlenül attól, hogy kaptak érte valamit, vagy sem. A tudósok szerint ez azt sugallja, hogy a csimpánzok hasonló lelki "ajándékot" kaptak, olyan örömhöz jutottak, mint az ember, ha megold egy szellemi problémát.
Az állatvilágban a legtöbb problémát élelemszerzés végett gyűrik le az állatok, egyebek közt hiénák, polipok és varjak adtak már bizonyságot ilyen képességekről. A brit kísérlet alapján azonban egyértelmű, hogy az állatokat más is motiválhatja, mint pusztán az ennivaló.
A hat csimpánzt - amelyből négy volt hím, kettő pedig nőstény - előzetesen nem idomították be a feladat elvégzésére.
A tanulmány az American Journal of Primatology című folyóirat márciusi számában jelenik meg.