A környék egyik legnagyobb szőlőtelepítését végezték EU-s támogatással Dobrán.
A Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) vezetői péntek délután látogattak ki a Szatmár megyei Dobrára, hogy megtekintsék az Európai Uniós támogatással végzett szőlőtelepítést, amely az idei legnagyobb ilyen jellegű befektetés az észak-nyugati régióban. A dobrai születésű és illetőségű Kallós Ferenc nagyot gondolt és tett: miután a dobrai szőlőhegyen szépen sorba megvásárolta a telkeket, pályázatot írt a 150 hektáros terület oltott szőlőkkel való betelepítésére, a több mint 2 millió euró értékű projekt pedig el is nyerte az EU-s támogatást.
A területre Olaszországból érkezett gyökeres szőlővesszőket ültettek, a 14 fajta szőlő között van Fekete Leányka, Olasz Rizling, Merlot, Cabernet Savignon, Pinot Noir, Nagy burgundi, Kadarka, Maderáti Muskotály és Sárga Muskotály is. A terület 70 százalékán vörös, 30 százalékán pedig fehér szőlőfajták vannak. Egy hektárnyi területre 4166 tő szőlő került, a hatalmas terület megdolgozását pedig a tervek szerint elsősorban gépesítve fogják végezni, harminc állandó munkatárs közreműködésével.
Amennyiben az időjárás megfelelő lesz, Kallós Ferenc a tőkék 20-30 százalékától már jövőre termést vár, az egész területen pedig előreláthatóan öt év múlva lesz az első, igazán gazdag szüret. Persze a szüretelést is gépesítve végzik majd, az erre alkalmas eszközökkel napi 10 hektárnyi területről lehet betakarítani a szőlőt. A további tervekben egy présház építése, saját bormárka létrehozása és további 70 hektár szőlő telepítése szerepel.
Az APIA emberei mellett pénteken kilátogatott Dobrára több RMDSZ-es politikus is, akik fontosnak érzik a megye ezen szegletének a fellendítését. Kereskényi Gábor és Kovács Máté gratuláltak Kallós Ferencnek a bátorságához és figyelmeztették: a munka ezzel nem ért véget, a bor értékesítésének megszervezése is komoly munkát igényel majd.
Csehi Árpád Szabolcs, a Szatmár Megyei Tanács elnöke szerint stratégiai fontosságú volt ez a befektetés Dobrán, hiszen új munkahelyek létesültek, és ez a kezdeményezés is hozzájárul a környék gazdasági fellendüléséhez. Csehi szerint Kallós megmutatta, hogyan lehet élni az EU-s pályázati lehetőségekkel, munkája pedig példaértékű lehet más, mezőgazdasággal foglalkozó személy számára is. A szőlészetnek múltja van Szatmár megyében, s az ilyen kezdeményezéseknek köszönhetően jövője is lesz, melyre akár komoly borturizmust is lehet majd építeni.